Vaše recepty s fotkami, které jste mi poslali

Od Aleny Sch.

Roláda:
Hnědé těsto: 250 g piškotů, 100 g moučkového cukru, 30 g kakaa, 70 g másla, 3 lžíce rumu, trochu svařeného mléka.
Bílé těsto: 100 g másla, 120 g mouč. cukru, 100 g kokosu. Piškoty umeleme, nejprve uděláme hnědé těsto, rozdělíme na dva díly, na velkém mikrotenovém sáčku rozválíme nejprve hnědé těsto, potom na něj opatrně přeneseme polovinu rozváleného bílého těsta, srolujeme a obalíme v kokosu a nejlépe přes noc dáme do ledničky.

Zázvorky:
2 bílky, 4 žloutky, 280 g moučkového cukru, 2 kávové lžičky mletého zázvoru, 350 g hladké mouky, na špičku nože amonium. Bílky ušleháme na tuhý sníh, zašleháme žloutky a cukr. Nakonec přidáme mouku se zázvorem a amoniem, vypracujeme těsto a dáme na půl hodiny odpočinout. Vyválíme plát asi 3 mm silný a vypichujeme zázvorkovou formičkou zázvorky, klademe na pomaštěný plech (bez pečícího papíru) obraceně, to znamená tu část, která byla na vále nahoře. Přes noc necháme na plechu oschnout, pečeme na druhý den ve středně vyhřáté troubě dorůžova.

Kokosové pusinky:
4 bílky, 250 g moučkového cukru, 200 g kokosu, 1 kávová lžička hladké mouky. Z bílků vyšleháme nad parou tuhý sníh, zašleháme cukr a nakonec přidáme kokos se lžičkou hl.mouky. V rožku mikrotenového sáčku uděláme malý otvor a stříkáme na plech vyložený pečícím papírem malé hromádky, pečeme velmi pomalu, spíš sušíme při nízké teplotě 100–120 °C.

Meruňkove půlměsíčky:
100 g marcipánu, 100 g moučkového cukru, 70 g mandlových plátků, 200 g mletých mandlí, 1 kávová lžička pomerančové kůry, 2 vejce, z toho jedno rozdělíme na žloutek do těsta a bílek použijeme na polevu, 100 g sušených meruněk. Poleva: 150 g moučkového cukru, 1 lžíce pomerančové šťávy, zbytek sušených meruněk nakrájených na proužky. Marcipán nastrouháme na struhadle, spolu s cukrem, mandlovými plátky, pomerančovou kůrou, 100 g mletých mandlí, jedním vejcem a jedním bílkem a 50 g nasekaných sušených meruněk vypracujeme hnětačkou těsto, které dáme rozválené na plát na chvíli do mražáku. Nejlépe rozválíme přes mikrotenový sáček, jinak se moc lepi! 1 bílek se špetkou soli vyšleháme do tuha, pomalu přidáváme cukr a lžíci pomerančové šťávy. Těsto vyválíme asi 1 cm a podsypeme zbylými mandlemi, celou plochu potřeme polevou, vypichujeme půlměsíčky, na vypichnuté půlměsíčky klademe nakrájené sušené meruňky, pečeme na dně trouby, při nízké teplotě, max.15 minut. Bílková poleva musí zůstat světlá!

Baci:
Těsto: 100 g měkkého másla, 50 g mouč. cukru, špetka soli, 150 g hl. mouky, 1 velká lžíce kakaa. Krém: 100 g mokka čokolády, 200 g mléčné kuvertůry, 200 g šlehačky, 50 g másla, 100 g opražených oloupaných lískových oříšků, 400 g hořké polevy. Zlaté hvězdičky nebo zlatý prach. Čokoládu a kuvertůru rozpustíme ve šlehačce, přidáme máslo, dáme přes noc do ledničky. Suroviny na těsto uhněteme na vále a dáme na hodinu odpočinout, oříšky upražíme v troubě a v utěrce sloupeme, těsto vyválíme na vále a vypichujeme kolečka o průměru 3 cm, pečeme asi 10 minut. Čokoládovou hmotu krátce rozmixujeme, dáme do sáčku s hvězdičkovou špičkou a na kolečka nastříkáme malé hromádky, doprostřed dáme lískový oříšek a dáme na 4 hodiny do ledničky. Čokoládovou polevu rozpustíme ve vodní lázni, Baci do ní namáčíme hlavou dolů, nahoře je hned zdobíme zlatíčkem. Je to trochu pracné, ale nebezpečně dobré a úspěch zaručen.

Ořechové slepované:
280 g pomletých ořechů (nejlépe mandle a lískové, trochu vlašských, 140 g másla, 140 g moučkového cukru,140 g hladké mouky, 2 žloutky, na vále vypracujeme těsto a necháme chvíli odpočinout, mezi dvěma vrstvami papíru na pečení vyválíme tenký plát a formičkami, nejlépe kosočtverec nebo oválek vypichujeme cukroví. Pečeme jako cukroví do růžova asi 10 minut. Po vychladnutí slepujeme krémem: 150 g cukru, 150 g vlašských ořechů, 125 ml. svařeného mléka. Nahoře zdobíme rumovou nebo citronovou polevou a půlkou nebo čtvrtkou vlašského ořechu (podle velikosti). Hodí se i na bezlepkovou dietu, místo pšeničné mouky použijeme směs na bezlepkovou dietu.

Ořechové košíčky:
120 g hl. mouky, 35 g moučkového cukru, 60 g másla, 1 žloutek, tuk na vymazání formiček, čokoládová poleva, půlky nebo čtvrtky vlašských ořechů na ozdobu, nebo marcipánové květy.
Náplň: 1 lžíce medu, 3 lžíce mléka, 2 lžičky rumu, 1 lžička moučkového cukru, 100 g pomletých ořechů, 50 g nasekaných sušených meruněk. Na vále připravíme těsto na košíčky, necháme odpočinout, vyválíme válečky a malé kousky, lehce obalíme v hrubé mouce a opatrně vtlačujeme do vymazaných košíčkových formiček. Upečeme do růžova. Na náplň rozpustíme v horkém mléce med, přidáme mleté ořechy, cukr, rum a nasekané sušené meruňky. Vychladlou náplní plníme upečené košíčky, namáčíme do čokoládové polevy a zdobíme vlašským ořechem.

Marcipánové kuličky:
200 g marcipánu, 100 g nasekaných sušených meruněk, trošku moučkového cukru, čokoládová poleva, popřípadě zlaté vločky nebo hvězdičky na ozdobu. Vypracujeme hmotu, vyválíme válečky a tvoříme kuličky, které namáčíme v čokoládové polevě.

Linecké cukroví:
250 g másla, 350 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 3 žloutky, kůra a šťáva z jednoho citronu, marmeláda z červeného rybízu na slepování. Na vále vypracujeme těsto a nejlépe přes noc dáme do ledničky, těsto musí být stále tuhé, jinak se moc lepí,vyválíme tenký plát a vykrajujeme malé tvary, nebo jednu část srdíčka a druhou srdíčka nebo kolečka s otvorem, po upečení slepujeme marmeládou, malé tvary můžeme pocákat čokoládovou polevou, nebo potřít citrońovou polevou a zdobit.

Vanilkové rohlíčky:

280 g hladké mouky, 210 g másla, 140 g pomletých ořechů (mandle, lískové, trochu vlašských), 70 g moučkového cukru, vanilkový cukr a moučkový na posypání. Z těchto surovin připravíme těsto, necháme jen krátce odpočinout, přes masový mlýnek s hvězdičkovým nástavcem tvarujeme malé rohlíčky, upečeme ve středně vyhřáté troubě do růžova a ještě horké na plechu posypeme cukrem s vanilkou.

Ořechové nebo mandlové rohlíčky:
280 g ořechů nebo mandlí, 140 g moučkového cukru, 1 bílek, 1 vanilkový cukr, šťáva z půlky citrońu – na vále vypracujeme těsto, dost se lepí, vypomůžeme si cukrem a hned tvarujeme rohlíčky, nejlépe přes masový mlýnek s hvězdičkovým nástavcem, pečeme do růžova, vychladlé můžeme špičky namáčet do čokolády.

Od Emílie

Perníčky:
1/2 kg hladké mouky, 20 dkg cukru, 7 dkg medu, 3 dkg tuku, 2 vejce, 3 lžíce mléka, lžička perníkového koření, lžička jedlé sody a trocha kakaa, těsto nechat 24 hodin odležet, před upečením pomašlovat vejcem.

Od Zuzany N.

Čokoládové slzičky:
200 g hladké mouky, 150 g másla, 70 g cukru moučka, 50 g mletých vlašských ořechů, 2 lžíce kakaa, 1 žloutek. Náplň: 2 lžíce Nutely, 50 g mletých ořechů, 1 lžíce džemu, rum dle chuti, piškotové drobky, aby náplň nebyla příliš řídká. Z těsta vykrajujeme slzičky, které upečeme. Slepujeme náplní, povrch polijeme čokoládovou polevou a zdobíme bílou polevou.

Kamarádčiny kuličky:
100 g lískových oříšků, 250 g hladké mouky, 200 g másla, 20 g cukru moučka, 1 žloutek, 1 vanilkový cukr. Z mouky, másla, žloutku a cukru vypracujeme těsto a necháme ho v chladu odpočinout. Těsto rozdělíme na stejné dílky a do každého vložíme 1 oříšek, uválíme kuličky, které naskládáme na plech a upečeme. Ještě teplé kuličky obalujeme ve vanilkovém cukru.

Kokosové placičky:
150 g hladké mouky, 50 g cukru moučka, 100 g másla, 1 žloutek, 100 g kokosu. Vypracujeme těsto, z kterého tvarujeme kuličky a ty vidličkou zploštíme. Upečeme a polijeme bílou čokoládou a dozdobíme čokoládovou rýží.

Dvoubarevné placičky:
350 g hladké mouky, 100 g cukru moučka, 200 g másla. Vypracujeme těsto, které rozdělíme na 2 díly. Jeden díl smícháme s 1 lžící kakaa. Ze světlého těsta vykrajujeme kytičky, které potřeme žloutkem smíchaným s 1 lžící smetany a upečeme. Z tmavého těsta vykrajujeme trojúhelníčky a upečeme. Oba upečené tvary slepujeme Nutelou a zdobíme proužky bílé čokolády.

Nugátové rohlíčky:
Z lineckého těsta vykrajujeme rohlíčky, které upečeme. Rohlíčky slepujeme Nugetou. Na povrch nastříkáme znovu nugetu a přitiskneme sekané lískové oříšky, namáčíme do čokolády.

Kokosové střapáče:
200 g hladké mouky, 80 g cukru moučka, 200 g kokosu, 3 lžíce kakaa, 200 g másla. Krém: 120 g másla, 80 g cukru moučka, 1 lžička kakaa, 3 lžíce rumu. Z mouky, cukru, kokosu, kakaa a másla vypracujeme hladké těsto, které necháme v chladu odležet. Těsto rozválíme na 3 mm silný plát a vykrajujeme hvězdičky, které upečeme. Upečené hvězdičky slepujeme krémem a zdobíme bílou nebo čokoládovou polevou a posypeme kokosem.

Linecké cukroví:
300 g hladké mouky, 110 g cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 1 vejce, 150 g másla. Ze všech surovin vypracujeme těsto, které necháme v chladu odpočinout. Z těsta vyválíme plát silný 5 mm a formičkou vypichujeme různé tvary. Do poloviny uděláme uprostřed malý otvor. Pečeme asi 10 minut. Slepujeme malinovou zavařeninou.

Linecké banánky:
400 g hladké mouky, 180 g cukru moučka, 250 g másla, 2 žloutky, 2 lžíce octa. Vypracujeme ze všech surovin těsto a necháme v chladu odležet. Z těsta děláme pomocí strojku asi 3 cm dlouhé banánky, které upečeme a slepujeme marmeládou. Zdobíme čokoládovou polevou.

Ořechové měsíčky:
250 g hladké mouky, 140 g másla, 70 g cukru moučka, 2 žloutky, citronová kůra. Z těsta vykrajujeme měsíčky, které upečeme a slepujeme máslovým krémem, do kterého přidáme mleté ořechy a skořici. Měsíčky máčíme v čokoládě a zdobíme cukrovými vločkami.

 Linecké košíčky:
140 g másla, 250 g hladké mouky, 60 g cukru moučka, 1 žloutek, na špičku nože prášek do pečiva. Z těsta upečeme košíčky, které plníme náplní: 100 g cukru moučka, 100 g mletých piškotů, 100 g mletých ořechů, 1 šlehačka, 2 lžíce rumu. Šlehačku přivedeme do varu a vmícháme cukr, piškoty, ořechy a rum. Naplněné košíčky polijeme čokoládovou polevou a dozdobíme vlašským ořechem.

Kaštanové košíčky:
6 čokoládových tyčinek Kaštany, 120 g ztuženého 100% tuku. Náplň: 100 g vlašských ořechů, 70 g moučkového cukru, 60 g ztuženého 100% tuku, 50 ml rumu, 1 vanilkový cukr, 1 polévková lžíce mléka. Dohotovení: papírové košíčky, oloupané mandle na ozdobu. Čokoládové tyčinky rozpustíme s tukem ve vodní lázni. Polovinu čokolády nalijeme do papírových košíčků a necháme ztuhnout. Mleté ořechy, moučkový cukr, tuk, rum, vanilkový cukr a mléko povaříme ve vodní lázni, až se vše spojí. Pak náplň odstavíme z lázně a vymícháme do studena. Rozdělíme ji do košíčků a povrch přelijeme druhou polovinou rozpuštěných čokoládových tyčinek. Ozdobíme loupanými mandlemi.

Ořechové košíčky s bílou polevou:
180 g hladké mouky, 40 g cukru, 40 g mletých ořechů, 80 g Hery, 1 vejce. Zpracujeme těsto, které necháme v chladu odpočinout. Odleželým těstem plníme formičky košíčků, které upečeme. Upečené košíčky plníme náplní. Náplň: Ve vodní lázni rozehřejeme 150 g bílé čokolády a 70 ml smetany, vmícháme 150 g nasekaných vlašských ořechů. Směsí plníme upečené košíčky a povrch přelijeme bílou polevou zdobíme vlašským ořechem.

Pařížské rohlíčky:
3 bílky a 120 g cukru krupice šleháme v páře, pak vmícháme 150 g mletých ořechů a 1 lžíci polohrubé mouky. Zdobícím sáčkem stříkáme na plech rohlíčky, které zvolna upečeme. Na upečené rohlíčky stříkáme těžkou pařížskou šlehačku. Těžká pařížská šlehačka: 25 ml šlehačky, 150 g čokolády, 50 g ztuženého 100% tuku, 100 g cukru krystal, 75 g kakaa, 120 g másla. Do horké smetany ke šlehání přidáme 100 % tuk a cukr a vše rozvaříme. Do vroucí směsi přidáme proseté kakao a za stálého míchání ho důkladně provaříme. Poté přidáme čokoládu, kterou necháme rozpustit. Občas promícháme a necháme vychladnou nejlépe přes noc. Druhý den vyšleháme do husté pěny, do které zašleháme máslo.

Ferrero – Rocher:
250 g ztuženého 100% tuku, 1 Salko 2 kakaové pudinky, 2 lžíce kakaa, lískové ořechy. Do horkého tuku vmícháme Salko, pudinky a kakao. Směs necháme ztuhnout a dobře vychladit. Lžičkou nabíráme kousky hmoty, tvarujeme kuličky, do kterých vmáčkneme lískový ořech. Kuličky obalujeme v nasekaných oříšcích nebo v čokoládové rýži.  

Cappucinové vějířky:
Z lineckého těsta vykrajujeme vějířky, které upečeme. Vějířky slepujeme krémem a poléváme čokoládovou polevou. Krém: Do máslového krému přidáme 2 porce cappucina rozmíchaného v trošce vody.  

Kokosoví opilci:
70 g ztuženého 100% tuku, 250 g cukru moučka, 100 g kokosu, rum dle chuti. Rozehřátý tuk smícháme s cukrem, kokosem a rumem. Z hmoty tvarujeme kuličky. Do papírových košíčků dáme lžičku čokoládové polevy: 180 g ztuženého 100 % tuku, 100 g cukru moučka, 70 g kakaa. Tuk rozehřejeme a vmícháme cukr a kakao. Na ztuhlou čokoládovou polevu vložíme kokosovou kuličku a zalijeme znovu čokoládovou polevou. Povrch posypeme kokosem.

Babiččiny kokosky:
Na kokosky: 250 g strouhaného kokosu, 250 g moučkového cukru, 3 celá vejce. Kokos, vejce a cukr smícháme najednou ve větší míse a z hmoty tvarujeme kuličky, které upečeme. Na linecké sokly: 300 g hladké mouky, 110 g cukru moučka, 1 balíček vanilkového cukru, 1 vejce, 150 g másla. Z těsta vykrajujeme kolečka, která upečeme. Připravíme si krém a čokoládovou polevu. Linecká kolečka po obvodu nastříkáme krémem do středu dáme trochu džemu a spojíme s kokoskou. Okraje potřeme čokoládovou polevou.

Ořechová kolečka s krémem:
350 g hladké mouky, 250 g másla, 120 g cukru moučka, 120 g mletých vlašských ořechů. Z těsta vykrajujeme zubatá kolečka, která upečeme. Slepujeme krémem. Zdobíme čokoládovou polevou vlašským ořechem.

Od Ivany K.

1. Sádlové:
150 g sádla, 200 g cukr moučka, 150 g hl. mouka, 60 g kakaa, 1 vanil. cukr – domácí recept

2. Marokánky:
recept od Helenky – Kočičáci

3. Kokosové kuličky:
40 g másla, 120 g cukr moučka, 30 g kakaa, 1 bílek, 50 g kokosu + kokos na obalení – domácí recept.

4. Kuličky Rafaelo:
1 Salko, 150 g cukr moučka, 200 g kokosu, rum + kokos na obalování – vánoční pečení ( knížka)

5. Mandlové dortíčky:
150 g hladké mouky, 150 g mletých loupaných mandlí, 150 g tuku, 1,5 van. cukru, 1 žloutek – knížka vánoční pečení

6. Stromeček:
recept od Helenky

7. Valašský měsíček:
recept od Helenky

8. Černé trubičky:
200 g hladké mouky, 100 g tuku, 100 g cukr moučka, 80 g ořechů mletých, 2 žloutky, kakao, cit. kůra – domácí recept.

9. Medové trubičky:
130 g hladké mouky, 50 g cukr moučka, 50 g tuku, 50 g vlažného medu, 1 žloutek, 1 PL mléka, 1/2 PL rumu – knížka vánoční pečení.

10. Cappucinové čtyřlístky:
recept od Helenky – Cappucinové vějířky

11. Žloutkové vějířky:
4 žloutky, 150 g cukr moučka, 1 KL van. cukru – zdroj minibazar (jméno si bohužel nepamatuji)

12. Ořechové dortíky:
250 g hladké mouky, 100 g cukr moučka, 100 g ml. ořechů, 250 g tuku, náplň: 50 g rozpuštěného másla, 50 g cukr moučka, 40 g ml. ořechů, 75 g meruňkové zavařeniny, 1 PL rumu – domácí recep.

13. Skořicové dortíky:
140 g tuku, 70 g cukr moučka, 210 g hladké mouky, 40 g ořechů, 2 KL skořice, 2 PL kakaa, 1 van. cukr, slepujeme marmeládou – knížka vánoční pečení.

14. Vídeňské dortíky:
210 g polohrubé mouky,70 g lískových oříšků, 140 g tuku, 70 g cukr moučka, cit. štáva, špetka skořice, špetka peč. prášku, 2 kolečka slepíme marmeládou, 3. přilepíme vanil. krémem – zdroj Praktická žena.

15. Linecké ořechové:
560 g hladké mouky, 380 g tuku, 150 g cukr moučka, 2 žloutky, hrst ml. ořechů – super linecké od Libušky Začalové (peceni.info).

16. Linecké s kokosem:
stejný postup jako ořechové, jen místo ořechů kokos – Libuška Začalová

17. Stříkané máslové:
280 g másla, 70 g cukr moučka, 2 žloutky, 300 g hladké mouky – domácí recept.

18. Citronové cukroví:
250 g hladké mouky, 1 KL peč. prášku, 120 g cukr moučka, 125 g tuku, 1 van. cukr, 2 žloutky, štáva a kůra z 1 většího citronu, slepujeme citr. krémem – od kamarádky Helči

19. Mandlové mašličky:
recept od Helenky

20. Nugátové hrušky:
250 g hladké mouky, 100 g strouh. kusového nugátu, 150 g tuku, špetka soli, 2 žloutky, 1 vejce, 100 g cukr moučka – zdroj Hanka – www.sladkosti.net

21. Pomerančové:
Stejný recept jako citronové jen s pomerančem.

22. Linecké kytičky:
Linecké od Libušky, jen bez ořechů.

23. Linecké dvojbarevné:
Linecké od Libušky, jen upraveno o kakao

24. Koňakové kytičky:
recept od Helenky – cukroví z vaječného likéru

25. Ořechové pracny:
360 g pol. mouky, 250 g tuku, 200 g cukr moučka, 200 g ořechů, 1 van. cukr, 1 KL kakaa, 1 žloutek, špetka skořice – domácí recept

26. Myslivecké knoflíky:
400 g hladké mouky, 200 g tuku, 50 g cukr moučka, 2 žloutky, 2 PL mléka + vrchní hmota: 3 bílky, 200 g cukr jemný písek, 200 g ořechů – Praktická žena asi rok 1990

27. Tatrankové kuličky:
120 g cukr moučka, 70 g měkkého másla, 2 nastrouhané Tatranky, 1 PL kakaa, 1 PL rumu – knížka vánoční pečení

28. Rohlíčky Františky:
320 g hladké mouky, 160 g cukr moučka, 320 g tuku, 100 g ořechů, 40 g kakaa, vtlačujeme do formiček a slepujeme nugátovým krémem –od mamky

29. Linecké pudinkové:
600 g pol. mouky, 350 g tuku, 300 g cukr moučka, 7 vanil. pudinků, 3 vejce, 1/2 peč. prášku – zdroj internet, ale už nevím od koho, opsala jsem si více receptů a použila tento, děkuji za něj je moc dobrý

30. Pařížské rohlíčky:
60 g hrubé mouky, 200 g cukr moučka, 200 g ořechů, 1-2 vejce (podle velikosti) –Praktická žena z roku 1990

31. Mandlové rohlíčky:
recept od Helenky

32. Nafoukané rohlíčky:
recept od Helenky

33. Linecké arašídové:
linecké od Libušky (peceni.info), upraveno – místo vlašáků arašídy, do krému jsem taky přidala arašídy.

34. Mocca dortíky:
200 g hladké mouky, 50 g cukr moučka, 140 g tuku, 50 g oříšků, 1 KL kávy, 1 van. cukr, 1 žloutek – knížka vánoční pečení

35. Košíky Izidor:
recept od Helenky

36. Kokosky:
5 bílků, špetka soli, 350 g cukr moučka (1/2 zašlehat, 1/2 vmíchat), 200 g kokosu, 50 g str. piškotů, cit. kůra + 2 PL citr. štávy – Hanka – sladkosti.net

37. Tatrankové pracny:
4 str. Tatranky, 250 g 100% tuku, 300 g hladké mouky, 100 g cukr moučka, 1 PL kokosu – knížka vánoční pečení.

38. Kakaové dortíky:
200 g hladké mouky, 70 g cukr moučka, 130 g tuku, 30 g ml. mandlí, 1 PL kakaa, 1 žloutek, 1 van. cukr – domácí recept

39. Išelské dortíky:
180 g pol. mouky, 100 g tuku, 2 van. cukry, 2 žloutky, 60 g ořechů, náplň: 50 g másla, 2 PL cukr moučka, 3 PL ořechů, 1 PL rumu – knížka vánoční pečení.

40. Vanilkové rohlíčky:
210 g hladké mouky, 70 g cukr moučka, 125 g tuku, 70 g ořechů, 1 žloutek – domácí recept

41. Nadívané košíčky:
200 g hladké mouky, 140 g tuku, 60 g cukr moučka, 2 žloutky, citr. štáva, vtlačíme do košíčků a plníme nádivkou: 1 – 2 bílky vyšlehat, 160 g cukr písek zašlehat, 80 g ořechů str, 30 g ořechů sekaných, 100 g kandované ovoce – Hanka – sladkosti.net

42. Ořechy:
400 g hladké mouky, 320 g tuku, 160 g cukr moučka, 120 g ořechů, 4 PL kakaa – knížka vánoční pečení

43. Ořechy:
160 g tuku, 80 g cukr moučka, 80 g ořechů, 200 g hladké mouky, 1 van. cukr – domácí recept

44. Svíčka:
200 g ml. piškotů, 180 g cukr moučka, 80 g másla, 3 PL kakaa, 1 KL kávy, 4 PL rumu – knížka vánoční pečení

45. Úlky:
200 g cukr moučka, 200 g ořechů, 1 bílek, 1 PL másla, rum podle potřeby – domácí recept

46. Kakaové úlky:
Stejný recept jako u svíček, jen bez kávy s trochou ořechů

47. Škebličky:
260 g hladké mouky, 260 g tuku, 1 vejce, náplň – 100 g ořechů, 100 g cukr moučka, 1 vejce + rum – domácí recept

48. Košíčky ořechové:
380 g hladké mouky, špetka peč. prášku, 180 g tuku, 150 g ořechů, 120 g cukr moučka, 3 žloutky, 3–6 PL mléka, náplň: 240 g másla, 250 g cukr moučka, 8 PL rumu, 160 g ořechů – zdroj Olina, manželka bývalého šéfa

49. Aninky:
Zkouška receptu z Dortománie

50. Nugátové kroužky:
použit recept – linecké od Libušky, slepené Nugetou

51. Pusinky:
na 1 bílek 35 g cukr písek, zašlehat + 35 g cukr moučka vmíchat – domácí recept

52. Karamelové košíčky:
recept od Helenky

53. Šlehačkové:
500 g pol. mouky, 2,5 dcl ušlehané šlehačky, 250 g 100% tuku nastrouhaného – knížka vánoční pečení

54. Masarykovo cukroví:
300 g hladké mouky, 200 g tuku, 100 g cukr moučka, 1 žloutek, 1,5 PL kakaa, 170 g 1 hod. namočených lískových oříšků, těsto vypracujeme do válečků, hodně vychladíme, nakrájíme, pečeme a obalujeme v cukru s kakaem – nevím jestli je tento recept z Libuščiných stránek nebo z Minibazaru, byli stejné, jen v jednom místo oříšků se dávají mandle

55. Hvězdička s marcipánem:
120 g tuku, 100 g hladké mouky, 100 g ml. mandlí, 35 g cukr moučka, 2 PL rumu, 1 PL kakaa, vejce na potření a jako nádivka pravý marcipán – před upečením slepíme 2 hvězdičky k sobě vejcem, mezi ně dáme kousek marcipánu – časopis Květy

Adventní věnec z vizovického těsta:
1/2 kg hladké mouky, 2PL octa, 250 – 350 ml vody. Vypracujeme sametově hebké těsto s vlastnostmi plastelíny, sušíme a potom pečeme na 50 °C.

Od Renaty S.

Kokosová srdíčka:
350 g mouč. cukru, 60 g kokosu, 60 g másla, 1 žloutek, cukrová srdíčka na ozdobu.

Linecké kloboučky:
Linecké kolečka, bonboniera tofiffé a pralinky, čokoládová poleva, marcipánové ozdoby.

Marcipán (recept níže)

Vánoční stromečky:
240 g hl.mouky, 40 g kakaa, 140 g mouč. cukru, 1 kypřicí prášek do perníku, 2 lžíce medu, 2 vejce, 50 g másla, 1 vejce na potření.

Kokosovník v čokoládě:
Kokosová náplň: 130 g kokosu, 4 lžíce malinového džemu, 1–2 lžíce malinového sirupu, 50 g mouč. cukru, 1 lžíce medu, 30 g másla.
Čokoláda: 250 g mléčné čokolády, 100 g ztuženého tuku, 30 g másla, 2 lžíce kakaa. Uděláme si kokosovou náplň. Nad parou si rozpustíme čokoládu, ztužený tuk, máslo a kakao. Důkladně vymícháme na hladkou hmotu. Hlubokou formu si vyložíme mikrotenovým sáčkem. Na dno nalijeme polovinu čokolády a necháme mírně ztuhnout. Na čokoládu navrstvíme kokosovou náplň a nalijeme zbylou čokoládu. Ztuhlý kokosovník opatrně vyjmeme z formy, odstraníme mikrotén a horkým nožem nakrájíme na kousky a dozdobíme dle fantazie.

Melouny (recept níže)

Marcipán:
400 g sušeného mléka, 1 kondenzované mléko, pár kapek mandlové tresti, voda – dle potřeby.

Vánoční koláčky:
Tuhé těsto: 200 g hl. mouky, 70 g mouč. cukru, 125 g Hery, 1 žloutek, 1 lžička prášku do pečiva , ½ vanil. cukru.
Třené těsto: 250 g hl. mouky, 60 g mouč. cukru, 225 g Hery, 1 žloutek. Marmeládu, ml. oříšky – na ozdobu. Tuhé těsto vyválíme, vykrajujeme kolečka, dáme na plech a dokola nastříkáme třené těsto. Upečeme, ještě teplé plníme marmeládou a posypeme ořechy.

Pudinkové:
500 g hl. mouky, 250 g Hery, 125 g Zlaté Hany, 250 g mouč.cukru, 3 vejce, 5 vanilkových pudinkových prášku. V tomto případě jsem dala jahodové pro barvu a jinou chuť.

Melouny:
Základní hmota : 250 g másla, 250 g mouč. cukru, 200 g suš. mléka – uděláme těsto, které rozdělíme na 2 části. Do jedné části dáme červené potr. barvivo. Z červené hmoty uděláme 10 kuliček, které dáme asi na 10 minut do mrazničky. Bílou hmotu rozdělíme na 10 částí, každou rozválíme a obalíme v ní zmrzlou červenou kuličku a dáme zpět do mrazáku. Mezi tím si připravíme zelenou hmotu. 300 g ml. ořechů, 300 g mouč. cukru, 1 bílek – uděláme 10 kuliček a těmi dobře polepíme zmrzlé kuličky. Každou hotovou kuličku obalíme v jemném krystalovém cukru. Na chvíli dáme do mrazničky , poté nakrájíme každou kuličku na 8 části. Můžeme ještě čokoládou pomocí párátek udělat pecky.

Minilaskonky:
300 g cukru, 5 bílků, 1 nastrouhaná Tatranka. Libovolný krém. Jednu stranu jsem namočila v čokoládě.

Medové trubičky – Bílé trubičky – Linecké košíčky – Štamprlky (recepty níže)

Špagetky:
250 g hl. mouky, 200 g Hery, 100 g mouč. cukru, 2 sáčky vanilkového cukru, 2 sáčky čokoládového pudinku, 1 lžíce ml. skořice, cukrové perličky na posypání. Vypracujeme těsto, ze kterého tvoříme malé kuličk , vkládáme je do lisu na česnek a protlačujeme na plech vyložený papírem na pečení. Posypeme barevnými perličkami a při nízké teplotě upečeme.

Linecké cukroví:
750 g hl. mouky, ½ kg Hery, 250 g mouč. cukru, 2 žloutky. Bílá a tmavá čokoláda, různé ozdoby.

Mraky:
Spodní těsto: 300 g hl. mouka, 200 g tuku, 120 g ml. ořechů, 80 g cukru.Vrchní rohlíček: 320 g mouč.cukru, 80 g másla, 80 g suš. mléka, 1 bílek , mandlová tresť. Čokoláda na barvení mraků.

Mušličky:
300 g suš. mléka, 300 g mouč. cukru, 200 g másla, 2 bílky, 2 lžíce mléka, 80 g kokosu, 1-2 lžíce citrónové šťávy. Uděláme těsto, dáváme do formiček ( mušličky ) , které jsou vysypané cukrem. Vyklopíme a necháme do druhého dne zaschnout. Slepujeme k sobě krémem.

Medové trubičky:
250 g hl. mouky, 100 g mouč. cukru , 150 g medu, 2 žloutky, 1 lžíce mléka, na špičku nože jedlé sody. Libovolný krém.

Bílé trubičky:
320 g hl. mouky, 220 g tuku, 120 g ml. ořechů, 90 g tuku. Libovolný krém.

Linecké košíčky plněné krémem – ( krém je nastavený moukou ) a zdobené marcipánem

Včelí úlky a štamprličky:
200 g cukru, 200 g ml. oříšků, 1 vejce. Libovolný krém. Štamprlky jsou položeny na lineckém kolečku a ozdobeny marcipánem.

Od Jeleny

Perníčky (zdroj www.pecenijeradost.cz, www.nadoma.cz)
400 g hladké mouky,100 g Hery, 2 + 1 vejce (na potření), 140 g práškového cukru, 2 lžíce rozpuštěného medu,1 lžička jedlé sody, 2 lžičky koření do perníku.
V míse utřeme cukr se dvěma vejci a změklou Herou, přidáme med a koření. Mouku promíchanou se sodou vmícháme do připravené hmoty. Vypracujeme těsto, které dopracujeme na válu. Po odpočinutí těsto vyválíme a vykrajujeme silnější tvary, které naskládáme na plech vyložený pečícím papírem a potřeme rozšlehaným vajíčkem, aby se perníčky leskly. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C dozlatova.
Na polevu:1 bílek,moučkový cukr, trochu citrónové šťávy
Moučkový cukr prosejeme. Cukr s bílkem třeme v míse, dokud poleva nezbělá.
Kromě této zdobící polevy jsem použila zdobící tubu od dr. Oetkera, cukrové zdobení – vločky, sypání, polevu z cukru a citrónové šťávy, mandle, bílou polevu, kokos. Pekla jsem celkem ze 3 dávek tohoto těsta. Upekla jsem 4 velké zvonky, svícínek, velké srdce a drobné perníčky.

Linecké cukroví bez vajec (od Dáši - mé kolegyně)
(tvary s otvorem, plné tvary, mini věžičky, leknínky)
400 g hladké mouky, 250 g tuku, 100 moučkového cukru, vanilkový cukr, asi 3 lžíce mléka
Na vál prosijeme mouku, cukr a nastrouháme tuk, přidáme mléko. Vypracujeme těsto. Necháme ho odpočinout. Těsto vyválíme na plát a vykrajujeme různé tvary. Upečeme a pak slepujeme pikantní marmeládou. Já jsem použila na tvary s tvorem červenorybízovou a na plné bílorybízovou. Cukroví jsem různě zdobila čokoládovou polevou, oříšky, mandlemi, kokosem, kuličkami.

Vanilkové půlměsíčky (původní název)
(různé plné tvary, zvonky s otvorem)
250 g hladké mouky, 150 g pražených mletých lískových oříšků, 60 g moučkového cukru, 2 žloutky, 180 g másla nebo tuku, vanilkový cukr
Na vál prosijeme mouku, cukr, nastrouháme tuk, přidáme žloutky a oříšky. Vypracujeme těsto, necháme ho odpočinout asi půl hodiny. Těsto vyválíme a vykrajujeme půlměsíčky. Upečeme a obalíme v cukru. Já jsem použila vlašské ořechy a vykrajovala jsem různé tvary a ty slepila marmeládou a zdobila jako linecké.

Vánočky, mazance (recept od mé tchýně) – na 6 menších vánoček nebo mazanců:
2 kg polohr. mouky, 400 g cukru krupice, 400 g másla (sádla nebo tuku, nebo mix), 20 g soli, citrónová kůra (pomerančová kůra) asi 2 lžičky, 4 žloutky a 2 vejce, 2,5 kostky droždí (původně bylo v receptu 140 g váženého droždí), asi 1 litr mléka, 100 g rozinek, asi 1 lžičku koření (měla jsem k dispozici badyán a koření do perníku), asi 100 g oloupaných mandlí
Do mísy prosijeme mouku, přidáme, cukr, sůl, žloutky a vejce, kvásek (droždí, mléko, trochu cukru), část mléka, rozpuštěný tuk, spařené rozinky. Zaděláme těsto, mléko přidáváme postupně – množství záleží na velikosti vajec a vlhkosti rozinek. Těsto nesmí být řídké, aby se vánočka při pečení nerozjela.
(Suroviny by měly mít pokojovou teplotu, tuk a mléko nesmí být horké, jen teplé). Těsto necháme asi hodinu kynout. Pak rozdělíme na 6 dílů. Každý díl na vánočku ještě na 9 dílů (spodek pleteme ze 4 pramenů, prostředek ze 3 a copánek ze 2 navrch). Upleteme postupně vánočky, potřeme vejcem a posypeme krájenými mandlemi. Na vrchní copánek zapíchneme špejle. Po vykynutí dáme péct. Záleží na troubě (30 – 40 min.). V době, kdy jednu peču, pletu další. Mazance peču vždy 2 na plechu, každý na samostatném kuse pečícího papíru, aby se daly otáčet.
Letošní vánočky jsem pekla poprvé v nové elektrické troubě.

Adventní perník
500 g pol. mouky, 200 g cukru, 100 g tuku, 2 vejce, 3 lžíce medu, 3 lžíce kakaa, trochu citrónové kůry, 1 prášek do perníku, asi 500 ml mléka, po 50 g rozinek, kand. ovoce a sekaných ořechů, marmeláda, čokoládová poleva, kokos (Do dortové formy jsem připravila těsto jen z 4/5 dávky, do těsta jsem dala jen sekané ořechy)
Třeme cukr a změklý tuk, pak přidáme vejce, tekutý med, kakao, kůru, promícháme a přisypáváme mouku s práškem střídavě s mlékem, nakonec do těsta zamícháme sekané ořechy (popř. rozinky a kand. ovoce.). Těsto nalijeme do dortové formy. Upečeme. Korpus rozkrojíme na 3 pláty. Spodní plát potřeme marmeládou (měla jsem zbytek bílorybízové), přiklopíme 2. a také ho potřeme. Ze 3. plátu vykrojíme hvězdičky. Vykrojený plát položíme na vrch perníkového dortu. Celý potřeme čokoládovou polevou, na čokoládu přilepíme vykrojené hvězdičky, které také potřeme čokoládou. Doprostřed hvězdiček dáme např. kuličky. Perníkový dort posypeme kokosem.

Bílé pracny (zdroj www.recepty.cz)
250 g hladké mouky, 210 g másla, 70 g moučkového cukru, 50 g medu, 110 g mletého bílého máku (nebo kokosu), citrónová kůra, vanilkový cukr.
Máslo, med, cukr dobře utřeme, přidáme mák nebo kokos, vanilkový cukr a citrónovou kůru, nakonec vpracujeme mouku. Těstem „omočeným“ v mouce naplníme vymazané formičky a pečeme v mírnější troubě. Ještě teplé pracny obalíme ve vanilkovém cukru. Nebo jen pocukrujeme navrchu.

Slepované ořechy + lastury (kytičky) jako košíčky:
Těsto: 200 g strouhaných vlašských ořechů, 200 g cukru, 200 g tuku, 200 g pol. mouky. Na válu připravíme těsto, necháme ho odpočinout a kousky těsta „omočené“ v mouce plníme do vymazaných formiček. Těsto mačkám na stěnu formičky a zbytek odeberu, jinak by těsto při pečení přeteklo. Upečeme, po krátkém vychladnutí cukroví vyklopíme z formiček, slepujeme krémem. V upečených ořechách by měl být důlek, do kterého pak dávám zdobičkou krém.
Pozn.: Já dělám těsto od všeho kromě cukru po 250 g .
Krém: 200 g cukru, 50 g kakaa, 3 celá vejce – v páře šlehat do ztuhnutí, nechat vychladit a vetřít 250 g másla nebo tuku (vše pokojová teplota). (Cukru můžeme trošku ubrat).
Částí těsta jsem naplnila do větších formiček (lastury, kytičky). Ty jsem naplnila krémem jako košíčky. Ozdobila jsem je mandlí.

Nepečené kuličky a roládka (Směs na nepečené cukroví dr. Oetkera)
Podle návodu na obale připravíme těsto (300 g směsi, 230 g másla). Já jsem ho rozdělila na 2 poloviny. Z jedné jsem připravila kuličky, které jsem obalila v kokosu. Z druhé jsem vyválela na folii menší plát asi 4 mm silný, potřela krémem připraveným podle návodu (100 g másla, 2 lžíce mouč. cukru, 2 lžíce vaječ. koňaku). Zatočila pomocí folie do roládky.
Cukroví uchováváme v chladnu.

Rohlíčky s bílým mákem od Aleny T. (www.peceni.info)
140 g hladké mouky, 100 g másla, 50 g mletého bílého máku, 30 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, moučkový cukr s vanilkovým na pocukrování (dělala jsem 2 dávky)
Ze všech surovin zpracujeme hladké těsto. Vyválíme váleček, pokrájíme na malé kousky, ze kterých uděláme v dlaních kuličky a z nich vytvarujeme rohlíčky. Pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem při 180 °C do růžova. Obalíme v cukru nebo jen pocukrujeme navrchu. Já jsem z těsta po odpočinutí vyválela silnější plát a vykrajovala malé rohlíčky.

Mrkvové kuličky (zdroj www.pecenijeradost.cz, www.nadoma.cz)
250 g mrkve, 200 g krupicového cukru, 1/2 chemicky neošetřeného citronu (nebo jenom šťávu a sušenou kůru), 100 g strouhaných vlašských ořechů, 20 g Hery, 50 g strouhaného kokosu. Očištěnou mrkev nastrouháme najemno a dáme do menšího kastrůlku. Přidáme cukr, citrónovou šťávu a jemně nastrouhanou citrónovou kůru nebo sušenou kůru. Pozvolna dusíme, až mrkev změkne a odpaří se tekutina. Pak necháme vychladnout. Do studené mrkvové hmoty vmícháme polovinu nastrouhaných ořechů a změklou Heru. Dobře vše promícháme. Mokrýma rukama tvoříme malé kuličky. Polovinu jich obalíme v kokosu a zbytek v nastrouhaných ořeších.

Škebličky (oříškové)
250 g hladké mouky, 250 g másla nebo tuku, 2 žloutky, 1 lžíce studené vody.
Na vál prosijeme mouku, přidáme nastrouhaný tuk, žloutky a vodu. Vypracujeme těsto. Necháme ho odpočinout. Vyválíme tenkou placku a vykrajujeme kolečka (dělám průměr asi 3 cm), která přeložíme na půl a plníme kouskem nádivky. Spoj moc netiskneme, aby se při pečení otevřel. Na plechu potíráme bílkem a zprudka pečeme, obalujeme v moučkovém cukru (s vanilkovým cukrem). Nádivka: 120 g strouh. ořechů, 50 g strouh. piškotů, 120 g mouč. cukru, 1 vejce (popřípadě ještě 1 bílek). Vše smícháme v misce (nejlépe rukama). Pozn: Náplň je po upečení nejdříve tvrdá, pak změkne. Já někdy dávám do těsta 1 vejce místo 2 žloutků. Skladuji v papírové krabici v chladnu. Tentokráte jsem udělala nádivku řidší a vůbec mi neztvrdla.

Mandlové škebličky nebo šátečky

130 g pol. mouky, 130 g másla nebo tuku, 1 vejce (z toho 1/2 na potření), špetka soli
Na vál prosijeme mouku, přidáme nastrouhaný tuk , 1/2 vejce a sůl. Vypracujeme těsto. Necháme ho odpočinout (2-3 hodiny) Vyválíme tenkou placku a vykrajujeme kolečka nebo čtverečky a plníme nádivkou. Potřeme vejcem a pečeme prudce. Obalíme v cukru nebo jen pocukrujeme.
Nádivka : 100 g spařených oloupaných mandlí, 100 g moučkového cukru, vanilkový cukr, 1 vejce, 2 vařené žloutky.
Třeme syrové vejce s cukrem, přidáme prolisované vařené žloutky, pak najemno strouhané mandle.
Pozn. : Tuto náplň jsem dělala poprvé. Tvořila jsem stejné škebličky jako oříškové, dost náplně mi zbylo. Asi by stačila na 2 dávky těsta. Zbytek náplně jsem později použila do jablkového závinu.

Od Bronislavy

Marcipán:
200 g moučkového cukru, 100 g sušeného mléka, 50 g másla, mandlovou tresť, trochu vody (přidávat po lžičkách).

Kokosové mušličky:
110 g mlet. kokosu, 100 g másla, 100 g moučkového cukru, vypracujeme hmotu, mírně vtlačíme do formiček (mušlička vysypaná cukrem), hned vyklopíme, necháme zaschnout, můžeme mírně posypat mlet. skořicí, do mušličky nastříkáme krém, linecké vroubkované kolečko mírně přitlačíme, ozdobíme perličkou.

Žabí huby:
300 g hladké mouky, 250 g tuku, 1 vejce, 1 polévková lžíce vody – uděláme těsto,vykrajujeme kolečka ( květinky), na půlku dáme nádivku, přehneme a okraje mírně přitlačíme, teplé obalujeme v cukru. Nádivka: 100 g mlet. ořechů, 100 g cukru, 1 vejce, 2 lžíce rumu.

Karamelové kuličky:
1/8 másla, 3 balíčky karamelových bonbonů, 1 bal. burisonů. Máslo a karamelky za stálého míchání rozpustíme, do horkého přidáme burisony, zamícháme a hned děláme kuličky.

Kokosové koláčky:
250 g hladké mouky, 1/2 čajové lžičky pr.do.pečiva, 30 g moučkového cukru, 1 vejce, 125 g másla. Z těsta vykrajujeme květinky, potřeme rozšlehaným vejcem, na střed dáme část kokosove hmoty, pečeme dorůžova, teplé posypeme cukrem. Kokosová hmota: 50 g másla, 50 g moučkového cukru, 1 bílek, 125 g mlet. kokosu.

Nejraději plním cukroví vařeným krémem: 3 celá vejce, 150 g krupice cukru, 1 vanilkový cukr – šlehat ve vodní lázni do zhoustnutí, 300 g másla rozšlehat a za stálého šlehání přidat vychladlou hmotu, nakonec 2 lžíce rozpuštěného 100% tuku, do základu přidat kakao, (rozpuštěnou čokoládu, Nuttelu, ořechy, rum, nebo marmeládu), dlouho vydrží.

Kokosové cukroví:
250 g másla, 250 g moučkového cukru, 250 g mlet. kokosu, 2 vejce, citron. kůra, 500 g hladké mouky, 1/2 pr.do pečiva – z těsta přes strojek tvoříme věnečky, po upečení střapaté vrchy namočíme do čokolády a mlet. kokosu.

Kokosoví ježci:
300 g krystal. cukru, 6 žloutků, 12 lžic horké vody – třeme, přidáme 1 1/2 dcl oleje, 300 g hladké mouky, 3/4 pr. do pečiva, sníh ze 6 bílků – těsto lijeme na vymazaný plech, upečeme, po vychladnutí vykrajujeme formičkou kolečka, namáčíme v polevě, obalíme v mletém kokosu. Poleva: 300 g krystal. cukru, 12 lžic vody – vařime 5 minut, do horké hmoty přidáme 1/8 másla, 1 dcl rumu, 2 lžíce kakaa.

Kuličky Rafaelo:
4 dortové oplatky (nakrájet na kousky), 150 g moučkového cukru, 200 g sušeného mléka, 1 máslo, 1 dcl vody, 150 g mletého kokosu, vše smíchat, tvořit kuličky, doprostřed dáme loupanou mandli (oříšek), obalíme v kokosu.

Banánky:
720 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 3 žloutky, 500 g másla – z těsta přes strojek tvoříme banánky(tyčinky), po upečení lepíme k sobě marmeládou, do půlky namočíme v čokoládové polevě.

Nevěsty:
300 g hladké mouky, 200 g tuku, 80 g moučkového cukru, 120 g mlet. ořechů – uděláme těsto, vykrajujeme kolečka, půl dávky koleček před pečením potřeme polevou. Poleva: 2 žloutky, 70 g moučkového cukru, pár kapek oleje – třeme, po upečení slepíme krémem, boky obalíme v kokosu. Krém: 200 g másla, 150 g moučkového cukru, 1 žloutek, rum.

Ořechy:
120 g hladké mouky, 90 g tuku, 70 g moučkového cukru, 50 g mlet. ořechů, trochu mlet. skořice, citron. kůra a šťáva – z těsta uděláme kuličky, obalíme v mouce, lehce vtlačíme do formiček, po upečení plnit čokoládovým krémem, jednu půlku obalíme v moučkovém cukru a kakau, druhou půlku namočíme do čokolády.

Vánočni řezy:
150 g tuku, 150 g cukru, 5 žloutků – utřít, přidat 100 g mlet. ořechů, 50 g hrubé mouky, 1 lžíci kakaa, na špičku nože pr.do pečiva, sníh z 5 bílků – uděláme těsto, rozetřeme na vysoký vymazaný plech, upečeme v teplé troubě, ještě teplé potřeme rybízovou marmeládou a pak ořechovou nádivkou. Ořechová nádivka: 200-250 g mlet. ořechů, 1 dcl rumu, hrst cukru, vše zamíchat a natřít, zakrýt alobalem, nechat 2-3 dny v ledničce uležet. Krém: 3 celá vejce, 150 g krupice cukru, 1 vanilkový cukr – šleháme ve vodní lázni do husté kaše, přidáme 2,5 lžíce kakaa. 300 g másla vyšleháme, přidáme vychladlou kaši a znovu vyšleháme, natřeme na ořechovou nádivku, polijeme čokoládovou polevou, na ozdobu pocákáme čokoládou z pytlíku, před úplným ztuhnutím čokolady si nadkrájím čokoládu (aby se nelámala), druhý den dokrájím.

Ořechové kuličky:
140 g mlet. ořechů, 210 g moučk. cukru, 1 vejce, 30 g kakaa, 1 lžíce rumu, 4 lžíce rozpuštěného 100% tuku – uděláme kuličky, obalíme v mletých oříšcích.

Čokoládové košíčky s karamelovou náplní:
1 Salko vařit ponořené ve vodě 2 hodiny, druhý den přidat 1/8 másla, trochu rumu, vyšlehat na karamelový krém, do papírových košíčků dáme 1 lžičku čokolády, karamelový krém (pytlíkem), zalijeme čokoládou, nahoru dáme sekané mandle.

Kinder:
250 g másla, 250 g sušeného mléka, 250 g moučkového cukru – zpracujeme, rozdělíme na dva díly, do jednoho dáme 4 lžíce kakaa. Tmavý díl dáme na plech, pak světlý díl a polijeme čokoládovou polevou, před zaschnutím čokolády si naznačím čtverečky 3x3 cm, druhý den dokrájím, na plech dávám papír.

Ožralá srdíčka:
1. těsto – 500 g moučkového cukru, 40 g másla, 60 g mlet. ořechů, 1 žloutek, 2 lžíce kakaa, rum – z těsta vykrajujeme srdíčka, necháme sušit do druhého dne na papíře. 2. těsto – linecké. Slepíme nepečené srdíčko s upečeným lineckým rybízovou marmeládou, polijeme čokoládovou (citronovou) polevou, zdobíme.

Vánoční sněhové věnečky:
450 g krystalového cukru, 1 dcl vody, 4 bílky, 40 g moučkového sněhu – z bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme mouč. cukr a horký krystal. cukr, který jsme svařili s vodou na „niť“ (asi 8 minut), šleháme do vychladnutí, pytlikem stříkáme na plech (papír) věnečky, sušíme v troubě asi 30 min při 120 °C.

Trubičky:
400 g hladké mouky, 250 g 100% tuku, 1 žloutek, 1 šlehačka – uděláme těsto, zabalíme do alobalu a dáme do druhého dne do ledničky, vyválíme tenký plát (používám mikrot. sáčky), rádýlkem uděláme proužky, natočíme na trubičky, upečené plníme sladkým sněhem, pocukrujeme. Sníh: 5 bílků, 250 g moučkového cukru, 1 vanil. cukr šleháme ve vodní lázni do husta, z lázně vytáhneme a šleháme do vychladnutí, hned trubičky plníme pytlíkem.

Linecké:
400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 1 vejce, 250 g tuku, citron. kůra – z těsta vykrajujeme různé tvary, horní díl obalíme v cukru, plníme pikantní marmeládou.

Vanilkové rohlíčky:
240 g hladké mouky, 160 g másla, 1 žloutek, 50 g moučkového cukru, 100 g mlet. ořechů – z těsta uděláme válečky, mírně vtlačit do formičky (budou všechny stejné), po upečení obalíme v cukru.

Ořechové tašky:
140 g másla (z tuku se budou roztékat), 140 g hladké mouky, 4 žloutky – z těsta uděláme kuličky (asi 60 ks), do druhého dne dáme do ledničky, rozválíme (z ledničky vytahuji po 5 kusech), plníme ořechovou nádivkou, po upečení obalíme v cukru. Ořechová nádivka: 4 bílky, 200 g cukru, 200 g mlet. ořechů, citron. šťáva – vaříme ve vodní lázni do husta asi 20 minut, nádivku si vařím den předem.

Pařížské rohlíčky:
300 g moučkového cukru, 4 bílky – šlehat ve vodní lázni do husta, lehce vmíchat 150 g mletých ořechů, hmotu nechat vychladnout (jinak se roztéká), na plech (papír) stříkáme pytlíkem (rovná trubička) rohlíčky, sušíme v troubě, na upečené stříkáme čokoládový krém, namáčíme v čokoládě, zdobíme bílou čokoládou. Krém: 4 cela vejce, 200 g krupice cukru, 1vanilkový cukr – šlehat ve vodní lázni do husté kaše, přidat 2 lžíce kakaa, zamíchat, nechat vychladnout, rozšlehat 400 g másla, přidat studenou kaši, pytlikem stříkat na rohlíčky, studené (plech dávám na chvili do mražáku) namočit v čokoládové polevě, pocákat bílou čokoládou.

Rychlé kokosky:
1 slazené kondenzovane mléko (Salko), 250 g kokosu, důkladně promíchat, udělat malé kuličky, klademe na plech (papír), sušíme v troubě do růžova (asi 45-60 min. na 120 °C ), na linecké kolečko dokola nastříkáme pařížský krém, doprostřed trochu marmelády, přilepíme kokosku, do půlky namočíme v čokol. polevě, dáme do papír. košíčku.

Isidorky:
Těsto: 400 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 1 vejce, 140 g mletých ořechů, 2 lžíce kakaa, 250 g tuku, trochu mlet. skořice, kůra a šťáva z 1 citronu – zpracujeme těsto, vykrajujeme květinkou (kolečkem, po upečení jsou pevné a pěkné kraje), dáme do formičky košíčku (před prvním pečením košíček vymažu máslem, každý košíček propíchnu špejlí), upečeme, do upečeného košíčku dáme trochu rybíz. marmelády, ořechovou nádivku, pytlíkem nastříkáme krém, namočíme v čokoládě. Ořechová nádivka: 300 g mlet. ořechů, 100 g cukru, 1 vanil. cukr, 1 dcl rumu – dobře zamíchat, dáme hromádku na marmeládu. Krém: 3 celá vejce, 150 g cukru, 1 vanil. cukr – šlehat nad párou do husta, přidat 2 lžíce kakaa, 300 g másla vyšlehat, přidat hustou kaši.

Rozinkové měsíčky:
240 g hladké mouky, 110 g tuku, 2 žloutky, 80 g moučkového cukru, 20 g mlet. ořechů, 60 g jemně nakrájených hrozinek (melu je na mlýnku), uděláme těsto,vykrajujeme měsíčky, upečeme (papír). Oříškové těsto: 100 g mlet. ořechů, 200 g moučkového cukru (podle potřeby přidat), 1 bílek, pár kapek rumu, zpracujeme těsto, vykrajujeme měsíčky asi 1/2 cm, mezi dvě hrozinkové vložíme ořechové, aby držela potíráme bílkem, namočíme v čokol. polevě, pocákáme bílou čokoládou.

Kokosové oválky:
300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 1 žloutek, 180 g tuku, 20 g kakaa, 1 vanil. cukr – uděláme těsto, vykrajujeme oválky, upečeme, vychladlé slepíme kokosovým krémem, polijeme čokol. polevou, zdobíme kokosem. Krém: 150 g másla, 80 g mouč. cukru, 80 g mlet. kokosu, vanil. cukr, trochu rumu.

Ořechové dortíčky:
250 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 2 žloutky, 140 g tuku, 2 lžíce kakaa, kůra z 1/2 citronu, vypracujeme těsto, rozválíme, vykrajujeme kolečka, upečeme (papír), po vychladnutí slepíme čokoládovým krémem, polijeme čok. polevou, zdobíme 1/2 mandle.

Kokosové věnečky:
240 g hladké mouky, 100 g ml. kokosu, 90 g moučkového cukru, 200 g 100% tuku Omega, 1 vejce, citronová kůra – přes strojek děláme malé věnečky, doprostřed dáme aginátové ovoce, po upečení hned obalíme v cukru.

Duté rohlíčky:
250 g mlet. ořechů, 250 g tuku (Stela), 200 g hladké mouky, 500 g moučkového cukru, trochu sody – z těsta tvoříme válečky, lehce vtlačíme do formiček, po upečení konce namáčíme do čokolády, během pečení troubu neotvírat!

Ovocný chlebíček:
3 celá vejce, 100 g moučkového cukru, 300 g hladké mouky, špetka pr. do pečiva, 100 g hrozinek, 100 g kandovaného ovoce, 100 g sekaných ořechů, trochu perníkoveho koření – vše smícháme, uděláme tři šišky (na ruce si dám trochu oleje, lépe se tvarují), potřeme vejcem, pečeme v dobře vyhřáté troubě, po upečení ihned nakrájet, peču na papíře.

Štafetky:
410 g hladké mouky, 160 g moučkového cukru, 240 g tuku (Stela), 150 g mlet. ořechů, 1 žloutek, 2 malá vejce, šťáva a kůra z půlky citronu – uděláme těsto, rádýlkem krájíme 4x3 cm (na jednu trubičku vyjdou 2 štafetky), spoj na trubičce mírně přitlačíme, po upečení konce namáčíme v čokoládě, plníme čokoládovým krémem.

Bílkový chlebíček:
6-7 bílků, 100 g moučkového cukru, 100 g hrubé mouky, 2 lžíce rozpuštěného másla, 100 g sekaných ořechů, 100 g kandovaného ovoce, 100 g rozinek – mouku smícháme s cukrem, ořechy, rozinkami, kan. ovocem, přidáme tuhý sníh, zamícháme, nakonec přidáme vlažné máslo, lejeme do dvou srnčích hřbetů (dobře vymazaných,vysypaných).

Úlky:
1,5 hrnku mletých ořechů, 3/4 hrnku moučkového cukru, 1 bilek – vše smícháme, uděláme kuličky, obalíme v mouč. cukru, vtlačíme do formiček, necháme místo na krém, vyklopíme, necháme usušit, druhý den dáme náplň, přilepíme na linecké kolečko, namočíme v čokoládové polevě.

Od Zuzanky


Posílám recept na mandlové brambůrky, jsou se sušeným mlékem – jemnější něž s krupičkou:

25 dkg ml. cukru, 15 dkg suš. mléka (polotučné), 3 kl mandlové tresti sladké, 1 bílek, 15 dkg másla
Jinak zůstává vše stejné, slepené piškoty namočit v rumu a obalit v marcipánu a v kakau s cukrem 3 x nastřihnout. Dát do košíčků.

Pražské koule:

Buflerova hmota: 50 g cukr krupice, 90 g hladká mouka, 10 g škrob kukuřičný (1 kl), 4 vajíčka. Cukr ušlehat s bílky. Žloutky smícháme v hrníčku se škrobem.Do sněhu zašleháme směs ze žloutků a opatrně vmícháme mouku. Hladkou trubičkou stříkáme do polokoulí na peč. papír. Pečeme při 170-180 °C v pootevřené troubě.
Máslový krém kakaový: 0,5 l mléka, 100 g cukru krupice, 2 x vanilkový pudink, vanilkový cukr, rum, máslo.
Cukerný rozvar: 136 g cukru krupice, 64 ml vody. Vodu s cukrem svaříme na 113,5°C ( nebo až půjdou na buflery přilepit arašídy )
Slepené, ztuhlé buflery máčíme v roztoku a obalujeme v sekaných arašídech ( asi 160 g ). Nakonec máčíme v čokoládové polevě.
Já je mám na fotce v bílé polevě, aby nebylo vše tmavé, ale v tmavé jsou chuťově lepší. Místo buflerů jdou použít také dětské piškoty, aspoň pasují k brambůrkám.

Jádrové rohlíčky:
200 g moučkového cukru, 200 g mletých vlašských ořechů, 60 g hrubé mouky, 2 vejce.
Vytvoříme těsto, necháme v chladu odpočinou, pak v rukách tvoříme valečky a dáváme na plech na peč. papír (já těsto trochu dohustím, vyválím plát a rohlíčky vykrajuji).  Pečeme v horké troubě, když se nafouknou ztlumíme a dosušíme (zprvu jsou tvrdé–změknou).
Po vychladnutý stříkáme karamelový krém (já dávám čokoládový s nutelou). Ztuhlé nejlépe studené máčíme v čokoládové polevě.

Recept na marcipán na potahování dortů:
na kytičky nechávám tužší, na potahování řidší – měkčí. Je ho potřeba POŘÁDNĚ propracovat, ale vyplatí se.

200 g sušeného mléka – prosít, 200 g moučkového cukru – prosít, 1 KL medu, 2 KL oleje, troška mandlové tresti, voda dle potřeby. Radší míň a přidávat. HODNĚ propracovat. Dělám si ho den předem. Je dobré ho po nějaké době zkontrolovat. Pokud „podezřele“ tuhne – přidat trochu vody a znovu pořádně propracovat. Jinak ztvrdne jak BETON!