Ukázka mých výrobků – III. část (řezy)

Harlekýn
Upečeme 2 korpusy ze 4 vajec, 120 g krystalového cukru a 120 g hladké mouky. Slepíme je rybízovou marmeládou. Potřeme kávovým krémem. Položíme upečený plát Harlekýnu – vyšleháme 6 bílků a 200 g krystalového cukru, vmícháme žloutky a 300 g opražených a pomletých vlašských ořechů. Upečeme na papíře. Potřeme máslovým krémem, posypeme kakaem, krájíme kostky.

Výborné bílkové řezy
70 g polohrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 8 bílků, 100 g mletých vlašských ořechů, 1 vanilkový cukr, 1 lžička prášku do pečiva. Z bílků a cukru ušleháme tuhý sníh, přidáme vanilkový cukr a  mouku smíchanou s ořechy a práškem do pečiva. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem  a upečeme. Vychladlý moučník potřeme rybízovou marmeládou a poklademe dětskými piškoty pokapanými rumem. Potřeme kávovým krémem: ve vodní lázni za stálého šlehání uvaříme hustý krém z 8 žloutků, 100 g moučkového cukru, 1 vanilkového cukru, 2 lžic černé kávy bez lógru, 1 lžíce rumu. Našleháme 250 g másla a postupně vmícháme vychladlý krém. Řez pocákáme nebo polijeme čokoládovou polevou a posypeme sekanými ořechy.

Máslové řezy
300 g másla, 300 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 160 g mletých vlašských ořechů, 2 žloutky – vypracujeme těsto, rozdělíme na dva díly, každý vyválíme na pečícím papíře. Jeden plát dáme na plech (i s papírem) a potřeme rybízovou marmeládou. Přiklopíme druhý plát (pomocí papíru, na kterém je vyválený se dobře přenese), papír sundáme a zapečeme (dosvětla). Potřeme žloutkovou polevou: vyšleháme 8 lžic moučkového cukru, 5-6 žloutků, 2 lžíce rumu. Posypeme nakrájeným kandovaným ovocem a sekanými ořechy a v troubě dosušíme (asi 20 minut při 110 °C). Pozor ať řez nepřesušíte, moc by se při krájení lámal a drobil.

Babiččiny řezy
450 g polohrubé mouky, 160 g moučkového cukru, 100 g másla, 1 vejce, 2 lžíce kakaa, 3-4 lžíce mléka, 2 lžíce rumu, 1 prášek do pečiva. Vypracujeme těsto, rozdělíme na dva díly, každý vyválíme a zvlášť upečeme. Jeden plát potřeme polovinou krému. Uvaříme kaši ze 3/4 l mléka, 2 vanilkových pudinků a 80 g polohrubé mouky. Utřeme 150 g másla a 150 g moučkového cukru a postupně přidáváme vychladlou kaši. Namazaný plát poklademe hustě dětskými piškoty pokapanými rumem, potřeme zbytkem krému. Přiklopíme druhým plátem, zatížíme a druhý den polijeme čokoládovou polevou.

Mandlové řezy
300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 170 g másla, 4 žloutky – vypracujeme těsto, vyválíme a položíme na vymazaný a vysypaný plech. Potřeme slabě marmeládou a rozetřeme mandlovou hmotu. Ušleháme tuhý sníh ze 4 bílků, pomalu zašleháme 200 g krupicového cukru a vmícháme 120 g nastrouhaných oloupaných mandlí. Upečeme.

Pomerančové řezy
120 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 5 vajec – vyšleháme sníh, vmícháme cukr, žloutky, mouku, dáme na plech s pečícím papírem a upečeme.  Na upečený rozetřeme ořechový krém: 6 lžic mléka, 3 žloutky, 4 lžíce moučkového cukru – mícháme ve vodní lázni do zhoustnutí. Vyšleháme 250 g másla, vmícháme směs a asi 50 g mletých vlašských ořechů. Povrch potřeme pomerančovou polevu: 180 g moučkového cukru, 1 lžíce vařící vody a 5 lžic pomerančové šťávy – vše vymícháme. Nebo koupíme elastickou pomerančovou polevu, rozpustíme ji ve vodní lázni s kouskem ztuženého tuku.

Mandlové řezy
60 g polohrubé mouky, 180 g moučkového cukru, 2 lžíce krystalového cukru, 100 g mletých mandlí, 100 g strouhané čokolády, 6 bílků, 100 g krájeného kandovaného ovoce, 50 g rozinek. Z bílků a části cukru vyšleháme tuhý sníh, vmícháme zbytek cukru, mandle, čokoládu, mouku, kand.ovoce, rozinky – rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem a upečeme. Vychladlý rozkrojíme na polovinu, pokropíme rumem, natřeme krém, přiklopíme druhou polovinu, potřeme slabě krémem a pocákáme čokoládou (já jsem řez polila čokoládou celý a teprve potom ještě pocákala).
Krém: V 1 – 1,5 dl mléka povaříme 100 g krystalového cukru a vanilku, 100 g mletých lískáčů, povaříme a nechám vychladit. Ušleháme 200 g másla, vmícháme oříšky a můžeme ochutit trochou rumu.
Řez je docela těžký, tak opatrně,až budete dávat vrchní díl, ať se Vám nepoláme.

Tatrankové řezy
300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 200 g másla, 3 žloutky, strouhaná citronová kůra – vypracujeme těsto, vyválíme a upečeme. Na upečený plát rozetřeme rybízovou marmeládu a položíme plát z nepečeného těsta: utřeme 250 g másla, 130 g moučkového cukru, 2 žloutky, 1 vanilkový cukr, přidáme 300 g mletých piškotů, 6 kusů mletých Tatranek a rum – vyválíme mezi dvěma mikroteny. Nakrájíme na čtvercové řezy, ozdobíme kakaovým krémem.

Jahodový řez
6 žloutků, 6 lžic cukru – utřít, přidat 4 lžíce hrubé mouky, 2 lžíce kakaa, špetka prášku do pečiva, sníh z bílků. Krém: 200 g másla a 4 lžíce moučkového cukru, vychladlý pudink uvařený ze šťávy z 1 plechovky jahod, 1 sáčku jahodového pudinku a uvaříme) a rozmačkané jahody. Posypeme strouhanou čokoládou, sekanými ořechy či arašídy.

Jahodový řez vylepšený
Recept i postup stejný, jen korpus jsem potřela jahodovou marmeládou, pokladla piškoty namočenými v rumu a pak rozetřela krém.

Řez „Nebe v ústech“
Těsto: 8 vajec, 190 g moučkového cukru, 250 g másla nebo tuku, 120 g mletého kokosu, 2 hrsti mletých vlašských ořechů, 2 lžíce kakaa, 100 g hrubé (polohrubé) mouky, 1/2 prášku do pečiva.
Náplň: 100 g krystalového cukru, 400 ml mléka, 2 žloutky, 1 vanilkový pudinkový prášek, 250 g másla.
Poleva: 200 g bílé čokolády, 6 lžic oleje. 250 g meruňkové marmelády.
Žloutky vyšleháme s tukem a cukrem. Vmícháme ostatní suroviny a sníh z bílků. Upečeme na plechu vyloženém pečícím papírem. Krystal na pánvi zkaramelizujeme a zalijeme 200 ml vlažného mléka. Krátce povaříme, až se karamel rozpustí. Ve zbytku mléka rozmícháme pudink a žloutky, vlijeme do karamelu a povaříme 3 minuty. Vyšleháme máslo a vmícháme vychladlý pudink. Koláč potřeme marmeládou, rozetřeme krém a polijeme polevou.

Meďák
600 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 150 g másla nebo tuku, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžíce skořice, 2 malé lžičky sody, kakao. Vypracujeme těsto, rozdělíme na 4 díly, vyválíme tenké pláty na celý plech a na papíře upečeme. Pokropíme rumem, slepíme je máslovým krémem a do druhého dne necháme uležet. Potom vrch potřeme marmeládou a polijeme čokoládovou polevou.

Ovocné řezy
Vyšleháme 4 vejce, 120 g krystalového cukru, lehce vmícháme 120 g hladké mouky. Rozetřeme na papír a upečeme. Rozpůlíme, jednu půlku potřeme meruňkovou marmeládou a máslovým krémem, přiklopíme druhou půlku. Vrch potřeme meruňkovou marmeládou. Rozřízneme na dva stejné pláty. Okraje ozdobíme krémem, doprostřed dáme nadrobno nakrájené ovoce a zalijeme želatinou připravenou podle návodu.

Žloutkové řezy
180 g másla nebo tuku, 180 g moučkového cukru třeme, přidáme 120 g mletých ořechů, 120 g polohrubé mouky a sníh ze 4 bílků. Na horký rozetřeme žloutkovou polevu: 4 žloutky, 160 g moučkového cukru třeme. Navrch nastrouháme čokoládu, krájíme druhý den.

Oříškový medovník
500 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 2 vejce, 200 g másla, 2 lžičky sody, 2 lžíce medu – vypracujeme těsto, vyválíme z něj dvě stejné placky. Rozehřejeme 120 g másla, 100 g cukru, 2 lžíce medu, odstavíme a vmícháme 300 g hrubě sekaných ořechů. Směs rozetřeme na jednu placku a obě placky upečeme. Uvaříme pudink ze 400 ml mléka a 1 vanilkového pudinku. Vyšleháme 1 máslo se 3 lžícemi mletého cukru, vmícháme vychladlý pudink. Placky spojíme krémem, necháme v chladu uležet do druhého dne a nakrájíme řezy.

Kokosovo-rumový řez
250 g másla nebo tuku, 250 g moučkového cukru, 5 žloutků, 50 g kakaa – vyšláme, přidáme sníh z bílků, 200 g hladké mouky, a upečeme. Studené propícháme vidličkou. Povrch: rozpustíme 250 g másla, přidáme 120 g dětské krupice, 1-2 dcl rumu, 450 g moučkového cukru, 200 g mletého kokosu. Rozetřeme na těsto, necháme ztuhnout a polijeme čokoládou.

Medovník
1 vejce, 150 g krystalového cukru, 50 g másla nebo tuku, 2 lžíce medu, 5 lžic mléka, 1 kávová lžička sody – vše vaříme 2 minuty, až hmota zhnědne. Teplé přidáme ke 450 g hladké mouky a vypracujeme těsto. Rozdělíme na 4 díly, vyválíme na papíře, propícháme vidličkou a upečeme. Svaříme 1 dl vody a 2 dl šlehačky. Pak vmícháme dvě vrchovaté lžičky Nescafé. Dáme vychladit. Vychladlým roztokem potřeme z obou stran pláty. Potřeme krémem a vrch posypeme směsí mletých ořechů, strouhaného perníku a jemnou rozpustnou kávou. Krém: vyšleháme 250 g másla se 150 g moučkového cukru a přidáme vychladlou kaši (ze 40 g másla a 40 g hladké mouky uděláme zásmažku, přidáme 1/4 l mléka a chvilku povaříme).

Kokosová roláda
Vyšleháme 3 vejce a 90 g krystalového cukru, zlehka vmícháme 90 g hladké mouky a na papíře upečeme. Potřeme marmeládou a máslovým krémem, zabalíme, povrch zlehka potřeme krémem a obalíme v kokosu.

Kávovo-oříškové rolády
4 bílky, 80 g krystalového – ušleháme, vmícháme 40 g hladké mouky a 30 g mletého kokosu. Rozetřeme na papír a upečeme. Rozpůlíme. Naplníme krémem s kávou a mletými lískovými ořechy, zabalíme, potřeme krémem, obalíme v kokosu.

Punčový řez
Upečeme tři stejné piškoty z 5 vajec, 140 g krystalového cukru, 140 g hladké mouky a trošky oleje.
Nálev: 250 g krystalového cukru, 1/4 l rumu, 1/4 l vody, podle chuti citonová šťáva – vše přivedeme do varu a necháme vychladnout. Spodní díl potřeme marmeládou. Prostřední díl rozkrojíme na větší kusy, namočíme do nálevu a poskládáme na spodní díl. Přiklopíme třetím dílem potřeným marmeládou. Potřeme polevou a necháme zaschnout. Poleva: 500 g moučkového cukru, olej, rum, citron, trocha převařené vody - vše vyšleháme.

Citronový řez
10 žloutků, 250 g moučkového cukru šleháme, přidáme kůru a šťávu z jednoho citronu, 150 g polohrubé mouky, 50 g kukuřičného škrobu, trošku prášku do pečiva a sníh z bílků. Rozetřeme na dva plechy a upečeme. Spodní díl potřeme krémem: uvaříme 1/4 l mléka, 1 lžíci škrobu a  šťávu z jednoho citronu. Vyšleháme 250 g másla a 150 g moučkového cukru a vmícháme vychladlou kaši. Přiklopíme druhý díl. Rozetřeme polevu: vyšleháme 300 g moučkového cukru, 2-3 lžíce převařeného mléka a šťávu z jednoho citronu. Necháme zaschnout a ozdobíme.

Kuchařky Helenčino pečení

Komentáře

04.12.2020 16:41

Gurňáková Stanislava

Paní Helenko měla bych zájem o sešitkovou Extra edici, mohla by jste mi prosím sdělit její cenu děkuji Gurňáková

30.10.2019 16:24

Iva

Mam zajem o tuto celou sadu kucharek

30.10.2019 21:08

Helena Vybíralová

Dobrý den, sadu kuchařek 4+1 zdarma koupíte na této stránce: https://www.helencinopeceni.cz/Box-s-kucharkami-Helencino-peceni-d275.htm

22.04.2019 14:13

Dada

Už jsem nějaké recepty vyzkoušela a těším se na další spolupráci

04.02.2019 13:08

Marika

Recepty sa mi pacia a tesim sa na dalsie .

07.06.2018 16:37

Eliška Juříčková

Super řezy !

16.04.2018 18:38

Marcela Pospíšilová

srozumitelné recepty dobře popsané žádné dlouhé vysvětlování