Sojka

 

3. PEČENÁ SOJKA:

2 stažené sojky, 60 g slaniny, 50 g másla, sůl, 4 celé pepře, 2 jalovčinky. Očištěné sojky dobře omyjeme, osolíme a zabalíme do plátků slaniny. Dovnitř vložíme 1 celý pepř a jalovčinku. Na pekáčku rozpustíme máslo, připravené sojky tam vložíme spolu s celým pepřem a upečeme do měkka. Jeli třeba, podlijeme vodou. Podáváme s osmaženými plátky žemle, potřenými rybízovou zavařeninou.

2. PEČENÁ SOJKA PIKANTNÍ:

2 sojky, 50 g slaniny, 60 g másla, sůl, mletý pepř, citrónová šťáva, 1 dl bílého vína, 1 rajče, 2 lžíce strouhaných opražených oříšků, 1 lžíce sekané petrželky a kerblíku. Očištěné sojky vymyjeme, rozpůlíme, pokapeme citrónem a posypeme sekanou petrželkou a kerblíkem. Osolíme a opepříme. Pak je dáme péci na máslo a proužky slaniny. Podlijeme je 1 dl bílého vína a přidáme 1 nakrájené rajče a upečeme doměkka. Podáváme posypané strouhanými opraženými ořechy. Příloha: jemné pečivo, dušená jablka.

1. PEČENÁ SOJKA V MÁSLE:

2 sojky, 30 g slaniny, 100 g másla, sůl, mletý pepř, citrónová šťáva, 2 snítky libečku, 3 jalovčinky, 1 cibulka, 1 lžíce koňaku, na špičku nože muškátového květu. Očištěné sojky dobře omyjeme. Osolíme, opepříme, vykapene vnitřek citrónem a vložíme snítku libečku. Zabalíme je do slaniny a upečeme na másle s jalovčinkami a nakrájenou cibulkou. Pečené pokropíme koňakem, rozpůlíme, vložíme do malé misky a zalijeme šťávou z pečeně a rozpuštěným máslem s troškou muškátového květu, aby byly potopeny. Necháme tak chvilku rozležet na teple a horké podáváme. Příloha: opečené plátky žemlovky nebo vařené brambory nebo květákové pyré.