Divoký králík

 

13. DIVOKÝ KRÁLÍK NA ZELENINĚ:

1 králičí zadek (je-li malý králík, můžeme dát celého), sůl, mletý pepř, 2 střední cibule, 100 g másla, 50 g slaniny, 1 menší mrkev, 1 menší petržel, 1 malý celer, 6 celých pepřů a 6 zrn nového koření, trošku kmínu, lžička octa, mouka. Odleželou, očištěnou a omytou zvěřinu osolíme, opepříme, protáhneme slaninou, poklademe na kolečka pokrájenou cibulí a necháme dva dny uležet v chladu. Na kastrole zpěníme pokrájenou kořenovou zeleninu, kousek cibule, koření, zakapeme octem, vložíme připraveného králíka, posypeme kmínem a dusíme doměkka. Měkkou zvěřinu vyjmeme, šťávu zahustíme moukou a necháme přejít varem. Jako přílohu podáváme brambory, kompot, saláty.

12. DIVOKÝ KRÁLÍK PO FRANCOUZSKU:

2 králičí zadky, 1 větší celer, 2 střední mrkve, 100-120 g uzeného bůčku v plátcích, 80 g slaniny, 100 g másla, sůl, 6 celých pepřů, snítka tymiánu, 1 větší bobkový list. Králičí zadek omyjeme, vykostíme, zvěřinu rozřízneme do plátků (tj. z každé kýtky uděláme 2 plátky, z každé půlky hřbetu jeden plátek, takže bude asi 6 plátků) a naklepeme. Plátky osolíme, hustě posypeme strouhaným celerem a mrkví, poklademe plátky uzeného masa. Narovnáme na sebe, navrch dáme několik plátků slaniny a dáme péci na rozpálené máslo, koření a plátky slaniny. Podle potřeby podléváme. Při podávání krájíme napříč. Jako přílohu podáváme rýži, kompoty, saláty, obkládáme osmaženými bramborovými. kroketkami.

11. PIKANTNÍ DIVOKÝ KRÁLÍK PEČENÝ:

2 králičí zadky, 100 g másla, 100 g slaniny, sůl, 1 střední cibule, 1/2 středního celeru, 1 větší mrkev, 1 střední petržel, 6 celých pepřů, 6 zrn nového koření, snítka tymiánu, 2 menší bobkové listy, 3 rajčata (nebo 2 lžíce protlaku). Králičí zadky odblaníme, omyjeme, prošpikujeme a osolíme. Na kastrol vložíme máslo, zeleninu a cibuli, vše pokrájené na plátky, zbytek slaniny rovněž pokrájené, přidáme všechno koření, vložíme připravené králičí zadky a pečeme. Podle potřeby podléváme. Když je zvěřina napolo pečená, přidáme rajčata pokrájená na plátky nebo čtvrtky (nebo protlak). Příloha: Rýže, smažené brambůrky a hlávkový nebo okurkový salát se smetanou nebo kompoty.

10. ZÁVITKY Z DIVOKÉHO KRÁLÍKA:

2 králičí zadky, 150 g uzeného bůčku v plátcích, sůl, kmín, 50 g slaniny, 100 g másla nebo sádla. Očištěné králičí zadky vykostíme, omyjeme, upravíme na řízky a osolíme. Každý řízek položíme na plátek syrového uzeného bůčku, pokmínujeme a zavineme. Převážeme nití a znovu pokmínujeme. Pečeme na slanině a másle nebo sádle. Podle potřeby podlijeme. Podáváme s bramborovým nebo s jemným houskovým knedlíkem, s vařenými nebo opečenými brambory a se zeleninovými saláty.

9. MINUTKA Z DIVOKÉHO KRÁLÍKA:

2 zadky z divokého králíka, sůl, mletý pepř, 4 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 1 velká cibule, worcesterská omáčka, kečup. Zadek z mladých králíků odblaníme, omyjeme, vykostíme, upravíme na řízky (3-6 kusů), dobře naklepeme, uhladíme, osolíme, opepříme a potřeme olejem. Řízky složíme na sebe a necháme odležet v chladu asi 2 hodiny. Pak je obalíme v mouce a opékáme v rozpáleném oleji. Měkké sypeme nadrobno nasekanou cibulí a podáváme s worcesterskou omáčkou nebo kečupem, popřípadě s křenovou majonézou, obložené pokrájenými rajčaty a paprikami. Jako přílohu podáváme opečené brambůrky, tmavý chléb, zeleninové saláty.

8. DIVOKÝ KRÁLÍK NA VÍNĚ:

1 divoký králík, 150 g slaniny, 1 větší cibule, 2 bobkové listy, 2 snítky tymiánu, 4 hřebíčky, 6 celých pepřů a 4 zrna nového koření, 1/2 l červeného vína, 50 g másla a 30 g mouky na jíšku, citrónová šťáva. Očištěného, omytého králíka nakrájíme na porce, protáhneme slaninou a osolíme. Na pekáček dáme nakrájenou cibuli, 100 g na větší kostky nakrájené slaniny a necháme zrůžovět. Pak přidáme nakrájené porce spolu s bobkovými listy, snítkami tymiánu, hřebíčky, celými pepři a zrny nového koření. Krátce opečeme a zalijeme červeným vínem. Dusíme doměkka. Omáčku zahustíme máslovou jíškou a podle chuti přikyselíme citrónem. Můžeme do ní přidat i 1-2 lžičky rybízového želé. Jako přílohu podáváme jemný knedlík, máslové taštičky, brusinky, jeřabiny.

DIVOKÝ KRÁLÍK NA PAPRICE:

1 divoký králík, 100 g sádla, 1 velká cibule, 50 g slaniny, 3 celé pepře, 1 lžička papriky, 1/4 l kysané smetany, 2-3 lžíce mouky. Odleželého, očištěného králíka dobře omyjeme a nakrájíme na porce. (Ze hřbetu stáhneme blánu). Na kastrol dáme na sádlo a pokrájenou slaninu zarůžovět nakrájenau cibuli. Jakmile zežloutne, přidáme papriku, malou chvilku zasmahneme a vložíme připravené porce králíka. Osolíme. Opečeme ze všech stran, přidáme celé pepře, podle potřeby podlijeme vodou a dusíme doměkka. Měkkou zvěřinu vyjmeme, šťávu zahustíme moukou zakvedlanou ve smetaně nebo jen moukou, necháme přejít var a podáváme. Kdo má rád papriku ostřejší, dá polovinu papriky sladké a polovinu pálivé. Příloha: jemný knedlík, těstoviny nebo jemné pečivo i rýže a kompoty.

7. DIVOKÝ KRÁLÍK S FRANCOUZSKOU OMÁČKOU:

1 divoký králík, 100 g slaniny, 5 celých pepřů, 5 zrn nového koření, 1 bobkový list, 100 g másla, sůl. Očištěného divokého králíka omyjeme, nakrájíme na porce, protáhneme slaninou a upečeme s několika celými pepři, novým kořením a bobkovým listem na másle doměkka. Upečeného králíka podáváme politého francouzskou česnekovou omáčkou, s jemným pečivem a dušenými jablky.

6. DIVOKÝ KRÁLÍK S OMÁČKOU MADEIRA:

1 divoký králík, sůl, 100 g slaniny, 60 g másla na pečení a 30 g syrového másla a 2 lžíce mouky na žmolky na zahuštění, 1 sklenička vína Madeira. Divokého králíka omyjeme, očistíme a nakrájíme na porce, osalíme a protáhneme slaninou. Na másle a slanině upečeme doměkka. Podle potřeby slabě podléváme. Měkkou zvěřinu vyjmeme a do šťávy přidáme žmolky z kousku syrového másla a mouky. Necháme přejít var a přidáme skleničku vína Madeira nebo obsah originální francouzské konzervy „omáčka Madeira“. Jako přílohu podáváme jemný knedlík. Z kompotů se hodí dušená jablka nebo meruňky a broskve nebo jeřabiny a hrušky.

5. DIVOKÝ KRÁLÍK PEČENÝ S PAPRIKOU A RAJČATY:

1 divoký králík, 100 g slaniny, 100 g másla, 4 celé pepře, 4 zrna nového koření, 3-5 zelených paprik, 3-5 větších rajčat, sůl, 2 dl vody. Očištěného a omytého králíka rozdělíme na porce: oddělíme kýtky, hřbet, předek rozdělíme podle velikosti na 2 nebo 4 díly. Protáhneme slaninou, osolíme, dáme na podložku do tlakového hrnce na několik plátků slaniny, podlijeme vodou, přidáme pepř a nové koření a dusíme 15-20 minut. Pak vyjmeme, dáme na pekáč s rozpuštěným máslem, přidáme omyté a očištěné nakrájené papriky a omytá nakrájená rajčata a přelijeme šťávou z hrnce. V předem rozehřáté troubě dozlatova osmahneme. Podáváme s rýží nebo opečenými brambory a zeleninovými saláty.

4. DIVOKÝ KRÁLÍK S PAPRIKOU NA HOUBÁCH:

1 divoký králík, 100 g slaniny, sůl, 80 g másla, 4 zelené papriky (syrové nebo zmrazené), 2-3 hříbky nakrájené na plátky, 6 celých pepřů, 4 zrna nového koření, 1 bobkový list. Omytého a očištěného králíka rozdělíme na porce, protáhneme slaninou a osalíme. Pečeme na másle a plátcích slaniny spolu s několika nakrájenými zelenými paprikami, několika zrnky pepře a nového koření a bobkovým listem. Zároveň přidáme hříbky nakrájené na plátky (nebo žampióny anebo směs jiných hub, mohou být i houby sušené, které však je třeba namočit). Podle potřeby podléváme vývarem (nebo Masoxem rozpuštěným ve vodě). Podáváme s rýží anebo s opečenými brambory a saláty, hlávkavým, rajčatavým, paprikovým apod.

3. DIVOKÝ KRÁLÍK NA HOŘČICI:

2 králičí zadky, 100 g másla, 80 g slaniny, sůl, 1 větší cibule, 1/2 malé skleničky hořčice, 3 celé pepře. Králičí zadky nebo 1 celého divokého králíka omyjeme, protáhneme slaninou, potřeme máslem a dáme uležet dva dny do studena. Před další úpravou zvěřinu posolíme, potřeme hořčicí a dáme péci na kastrol na rozpuštěné máslo, cibuli a plátky slaniny. Přihodíme pepř a podléváme, až máslo zrůžoví. Měkkou zvěřinu vyjmeme, rozdělíme na porce, vložíme znovu do šťávy a podáváme. Můžeme ji též před podáváním polít 1 dl ginu nebo koňaku a zapálit. Jako přílohu podáváme měkký polobramborový knedlík, špenát nebo kompot, rýži a kompot nebo salát, popřípadě opečené brambory a kompot nebo salát. Můžeme též s výhodou připravovat v tlakovém hrnci: porce protažené slaninou osolíme a vložíme na podložku do hrnce na plátky slaniny. Podlijeme 1 dl vody a dusíme 15 minut. Pak vyjmeme na pekáč, kde jsme si předtím připravili rozpuštěné máslo, do něj vložíme plátky slaniny, přidáme asi 3 lžíce kremžské hořčice a necháme zasmahnout. Na to vložíme porce králíka z hrnce, zalijeme šťávou z hrnce a necháme v horké troubě zapéci a zčervenat.

2. DIVOKÝ KRÁLÍK PEČENÝ:

1 králičí zadek, 80 g másla, 80 g slaniny (polovina v plátcích), 1 větší cibule, 1 bobkový list, 1 snítka tymiánu, 4 celé pepře, sůl.
Odleželý králičí zadek omyjeme, ze hřbetu stáhneme blánu, protáhneme slaninou a osolíme. Na pekáči rozpustíme máslo, zpěníme na něm na kolečka pokrájenou cibuli a vložíme připraveného králíka. Přidáme koření, na maso položíme několik plátků slaniny a pečeme doměkka. Podle potřeby podléváme. Podáváme s jemným polobramborovým knedlíkem a dušenými jablky nebo s hruškovým a třešňovým kompotem.

1. DIVOKÝ KRÁLÍK SMAŽENÝ:

2 králičí zadky, sůl, 3 lžíce mouky, 2 vejce, strouhanka, citronová šťáva, 100 g tuku nebo oleje na smažení, rozpuštěné máslo na potření. Z mladých divokých králíků oddělíme zadky, omyjeme, vykostíme, nakrájíme řízky a naklepeme. Osolíme, pokapeme citrónem, obalíme v mouce, v rozšlehaném vejci a ve strouhance. Na tuku dočervena usmažíme. Do trouby si připravíme na kastrůlek rozpuštěné máslo, do kterého osmažené řízky ponoříme a necháme chvíli v teplé troubě pod pokličkou. Hotové sypeme sekanou petrželkou a zdobíme plátkem citrónu a kapií. Podáváme buď s bramborovou kaší a kompoty, nebo s osmaženými bramborovými hranolky, s vařenými nebo s opečenými brambory a zeleninovými saláty.