Divoká kachna

 

10. DIVOKÁ KACHNA PEČENÁ:

1 divoká kachna, 70 g slaniny, 100 g másla, sůl, 2 jalovčinky, 3 celé pepře, 1 cibule, mletý pepř, 2 hřebíčky. Očištěnou a vymytou (byla-li naložena v mléce, tedy opláchnutou) kachnu protáhneme slaninou, potřeme solí s pepřem, uvnitř také vytřeme solí s pepřem a vložíme do ní nakrájenou cibuli, játra se 2 hřebíčky, srdce, žaludek a zrnka koření. Na pekáčku rozpustíme máslo a připravenou kachnu na ně vložíme spolu se zbylou slaninou. Klademe ji prsíčky dolů, během pečení obrátíme. Podle potřeby slabě podléváme. Měkkou kachnu nakrájíme na porce a podáváme se šťávou. Příloha: brambory vařené nebo opečené a červené zelí nebo zeleninové saláty, popřípadě kompoty.

9. DIVOKÁ KACHNA PRO LABUŽNÍKY:

1 divoká kachna, 70 g slaniny, 100 g másla, muškátový oříšek na špičku nože, 2 malé cibule, 6 celých pepřů, 4 zrna nového koření, 1 bobkový list, 2 jalovčinky, 2 dl červeného vína, 1 lžička rybíového rosolu. Očištěnou vymytou kachnu protáhneme slaninou, osolíme, do dutiny břišní, kterou vytřeme strouhaným muškátovým oříškem, vložíme několik plátků slaniny, 2 malé cibulky a pečeme na másle a plátcích slaniny spolu s pepřem, novým kořením, jalovčinkami a bobkovým listem. Podléváme červeným vínem. Nakonec přidáme do šťávy trochu rybízového rosolu. Podáváme s opečenými brambory a dušenými jablky.

8. DIVOKÁ KACHNA S JOGURTEM:

1 divoká kachna, sůl, 2 cibule, 2 stroužky česneku, 1/2 lžičky zázvoru, 1/2 lžičky mletého kmínu, 1/2 lžičky papriky, špetka hořčičného semínka, 1 bobkový list, 2 bílé jogurty, 50 g slaniny, 100 g másla. Očištěnou kachnu dobře omyjeme a protáhneme slaninou. Z rozstrouhané cibule, rozetřeného česneku a koření utvoříme směs, kterou natřeme osolenou kachnu navrchu i uvnitř. Potom vložíme kachnu do mísy a zalijeme rozšlehaným jogurtem. Necháme ji v chladu rozležet do rána. Pak
rozehřejeme na pekáčku máslo, přidáme hořčičné semínko, bobkový list, vložíme kachnu a opečeme ze všech stran. Polijeme ji jogurtem a pečeme doměkka. Šťávu podle chuti dosolíme, popřípadě přidáme Glutasol nebo citrónovou šťávu. Příloha: vařené nebo opečené brambory a dušená jablka.

7. DIVOKÁ KACHNA PEČENÁ NA ZELENINĚ:

1 divoká kachna, 70 g slaniny, 80 g másla, sůl, 1 cibule, 2-3 hřebíčky, 1 menší mrkev, 1/2 středního celeru, 1 menší petržel, 0,5 l bílého vína, 3 lžíce oleje, 4 celé pepře, 4 zrna nového koření, 1 bobkový list, 2 lžíce strouhaného chleba. Očištěnou, vymytou kachnu protáhneme slaninou, osolíme, dutinu břišní vyplníme pokrájenou cibulí a kořenovou zeleninou a dovnitř vložíme játra s hřebíčky, zabalená do slaniny. Mísu vyložíme plátky kořenové zeleniny a cibule, vložíme připravenou kachnu a zalijeme bílým vínem smíchaným s olejem. Necháme ji do druhého dne uležet v chladu. Pak vyjmeme kachnu z marinády a dáme péci na rozpuštěné máslo spolu se zeleninou z marinády, celými pepři, novým kořením a bobkovým listem. Na kachnu položíme ještě několik plátků slaniny. Po zapečení na másle podlijeme marinádou a upečeme do měkka. Zeleninu se šťávou z pečeně protlačíme sítem a šťávu zahustíme strouhaným chlebem. Kachnu nakrájíme na porce, polijeme šťávou a podáváme s chlebem, jemnými rohlíky, s rýží nebo opékanými brambory, k tomu dušená jablka se želé ze syrového černého rybízu nebo mandarinkový či meruňkový kompot.

6. NADÍVANÁ KACHNA:

1 divoká kachna, 2 velké cibule, 2 papričky chilli (drcené), 2 tenké krajíce z šišky podmáslového chleba,  1 dl mléka, 200 g vařených, strouhaných brambor, sůl, mletý pepř, 1 lžička zázvoru, 1/2 lžičky kari, 30 g slaniny, 100 g másla, lžíce oleje. Očištěnou, omytou kachnu naložíme do kysaného mléka a necháme do druhého dne. Pak ji vymyjeme, protáhneme slaninou a navrchu i uvnitř vytřeme solí s mletým pepřem. Připravíme si nádivku: z krajíců chleba odkrojíme kůrky a střídu pokrájíme na malé kostičky. Pokropíme je teplým mlékem. Přidáme drobně pokrájenou cibuli, chilli a nasekaná kachní játra, srdce i žaludek, strouhané brambory a na oleji osmahnuté kari a zázvor, osolíme, dobře promícháme a směsí naplníme připravenou kachnu. Dáme na pekáček na máslo péci. Podle potřeby podlijeme vodou. Měkkou kachnu vyjmeme, nakrájíme, ke každé porci dáme kousek nádivky a přelijeme šťávou. Příloha: opečené nebo vařené brambory, rýže a meruňkový nebo hruškový kompot, popřípadě dušená jablka. Můžeme podat i hlávkový salát se smetanou.

5. DIVOKÁ KACHNA V OMÁČCE SE ŽAMPIONY:

1 divoká kachna, 500 g tučného vepřového bůčku, 2 velké cibule, sůl, mletý pepř, 2 lžíce koňaku, 1/2 lžičky kmínu, 2 lžíce červeného vína, 2 dl hovězího vývaru, 100 g žampiónů (hříbků), lžička mouky. Očištěnou, vymytou kachnu rozdělíme na porce. Vepřový bůček nakrájíme na kostičky a necháme na mírném ohni rozpustit s nakrájenou cibulí, kterou přidáme trochu později, aby byla jenom sklovitá. Pak škvarečky a cibuli z tuku vyjmeme a osmahneme na něm na kousky pokrájenou osolenou a opepřenou kachnu. Přilijeme skleničku koňaku, přidáme kmín a necháme zasmahnout. Pak přilijeme červené víno a trošku hovězího vývaru (nebo Masox rozpuštěný ve vodě), přidáme opět na kostičky nakrájený bůček a cibuli a dusíme skoro doměkka. Před koncem přidáme očištěné a nakrájené žampióny (nebo hříbky) a trošku zahustíme moukou. Dobře omáčku rozmícháme a kachnu dodusíme. Měkkou kachnu podáváme s jemným knedlíkem či bramborem a jeřabinovým kompotem. Nebo jako přílohu dáme opečenou bílou veku a zapíjíme dobrým červeným vínem.

4. DUŠENÁ KACHNA:

1 divoká kachna, sůl, 8 celých pepřů, 1/4 lžičky strouhaného muškátového oříšku, 1 velká cibule, 60 g slaniny, 80 g másla, 1-2 lžíce máslové jíšky, 1 dl červeného vína, 1/2 l hovězí polévky. Očištěnou kachnu dobře omyjeme, protáhneme slaninou, osolíme a opečeme na rozpuštěném másle, do kterého jsme přidali muškátový oříšek. Přidáme drobně pokrájenou cibuli, pepř, červené víno, hovězí polévku a dusíme do měkka. Měkkou kachnu vyjmeme a nakrájíme na porce. Šťávu zahustíme máslovou jíškou, podle chuti dosolíme a okořeníme Glutasolem. Příloha: jemné pečivo nebo jemné noky, jemný knedlík nebo brambory a jeřabinový kompot.

3. DIVOKÁ KACHNA NA VÍNĚ 1:

Divoká kachna, 100-120 g slaniny, 80 g másla, 4 celé pepře, sůl, 2 dl bílého vína, cibule. Očištěnou a vymytou kachnu protáhneme bohatě slaninou, osolíme a polijeme bílým vínem, necháme na pekáči nejlépe přes noc. Ráno kachnu vyjmeme, dovnitř vložíme pepř a půlku cibule pokrájené na plátky a pečeme ji na másle a plátcích slaniny. Přitom ji poléváme vínem, ve kterém byla naložena. Měkkou kachnu pokrájíme, šťávu zaprášíme moukou nebo strouhaným suchým chlebem, povaříme a přelijeme na kachnu. Příloha: rýže, opečené brambory, kompoty, saláty.

2. DIVOKÁ KACHNA NA VÍNĚ 2:

1 divoká kachna, sůl, 50 g slaniny, 100 g másla, 1 mrkev (malá), 1/4 menšího celeru, 1 malá petržel, 1 cibule, 2 dl červeného vína, 30 g másla a 20 g mouky na zahuštění. Na vytření kachny: 1 cibule, lžíce drobně sekané petrželky nebo celerové natě. Očištěnou a dobře vymytou kachnu protáhneme slaninou a osolíme. Jemně nastrouhanou cibuli smícháme s petrželkou nebo celerovou natí a směsí kachnu uvnitř dobře vytřeme. Na pekáčku osmahneme na másle mrkev, celer, petržel, cibuli, vše pokrájené na plátky a kachnu po obou stranách na zelenině krátce opečeme. Pak vše vložíme do tlakového hrnce na podložku, osolíme a přidáme červené víno. Dusíme doměkka 20-30 minut. Měkkou kachnu vyjmeme opět na pekáč a spolu se šťávou a zeleninou necháme v troubě zčervenat. Podle potřeby ještě trochu podlijeme vodou. Pak šťávu protřeme sítem, zahustíme žmolky ze syrového másla a mouky, necháme přejít var a podáváme s jemným knedlíkem, jemným pečivem nebo brambory a brusinkovým kompotem nebo džemem.

1. DIVOKÁ KACHNA S MEDEM:

1 divoká kachna, sůl, 3 lžíce medu, 3 lžíce červeného vína, 125 g másla, lžička zázvoru, na špičku nože muškátového květu, na špicku nože Glutasolu, 1 lžíce polévkového koření, 30 g slaniny, 3 plátky citrónu. Med rozmícháme ve víně, přidáme polévkové koření a muškátový květ a zázvor rozmíchaný v 50 g rozpuštěného másla. Vše dobře promícháme a necháme na teple. Očištěnou a dobře vymytou kachnu protáhneme slaninou. Osolíme navrchu i uvnitř a dáme na pekáček na rozpuštěné máslo a plátky citrónu. Připravenou vlažnou směsí ji potřeme navrchu i uvnitř (směs vždy dobře promícháme) a pečeme doměkka. Během pečení stále potíráme připravenou směsí. Je-li pak ještě třeba, podlijeme trošku vodou. Měkkou kachnu vyjmeme a šťávu dochutíme Glutasolem. Kachnu nakrájíme na porce, které vložíme do menší nahřáté mísy a přelijeme šťávou, aby byly potopeny. Podáváme horké. Příloha: jemné pečivo nebo jemné noky a dýňový kompot.