Mrkev

 

5. MRKVOVÝ SALÁT „SLADKÁ PUSA“:

10 mrkví, šťáva ze 2 citronů, 2 lžíce strouhaného kokosu, 4 lžíce medu. Najemno nastrouháme mrkev, zalijeme šťávou z citronů, posypeme strouhaným kokosem a vmícháme med.

4. POCHOUTKOVÝ MRKVOVÝ SALÁT SE ZELÍM:

3-4 mrkve, 250 g kysaného zelí, 1/2 cibule, 1 lžička cukru, 1 majolka, citronová šťáva, sůl. Zelí a cibuli drobně pokrájíme, mrkev nastrouháme. Majolku zředíme nálevem ze zelí, ochutíme cukrem, solí a citronovou šťávou. Promícháme a necháme odležet. Podáváme jako přílohu k pokrmům z masa.

3. MRKVOVÝ SALÁT S BANÁNEM:

400 g jemně nastrouhané mrkve, 2 jablka, 1 banán, 1 dl smetany, citronová šťáva, sůl. Oloupaná jablka nakrájíme na hranolky, banán na kolečka a vše promícháme s mrkví. Spojíme smetanou ochucenou solí a citronovou šťávou.

2. MRKVOVÉ PALAČINKY:

1 šálek nastrouhané mrkve, 1 lžíce sterilovaného hrášku, kousek nadrobno nakrájené uzeniny, 2 vejce, 1/8 litru mléka, 2 lžíce hladké mouky, Vegeta nebo sůl. Z mléka, žloutku a mouky umícháme těstíčko. Přidáme mrkev, hrášek, uzeninu, osolíme. Promícháme a lehce zapracujeme sníh z bílků. Smažíme na mírném ohni po obou stranách, podáváme samostatně nebo jako přílohu k drůbežímu i jinému masu.

1. MRKVOVÝ SALÁT:

400-500 g jemně nastrouhané mrkve, 1 ananasový (mandarinkový) kompot, cukr, citronová šťáva (koncentrát). Mrkev smícháme s nakrájeným ananasem i se štávou, osladíme a dochutíme citronovou šťávou. Podáváme chlazené.