Křen

 

5. SMETANOVÝ KŘEN:

30 g strouhaného křenu, 2 lžíce sladké smetany, sůl, 1 lžička cukru, 1/4 l šlehačky.  Křen ustrouháme, smícháme se sladkou smetanou, přidáme špetku soli, cukr a nakonec lehce zamícháme ušlehanou šlehačku. Podáváme ke zvěřině a rybám.

4. KŘENOVÁ POCHOUTKA:

2 dl nastrouhaného křenu smícháme se 6 vylisovanými stroužky česneku a 400 g kečupu. Plníme do skleniček a uchováváme v chladničce.

3. KŘENOVÝ KEČUP:

2 dl strouhaného křenu, 6 větších stroužků česneku, 4 dl kečupu. Nastrouhaný křen a prolisovaný česnek smícháme s kečupem. Naplníme do skleniček, zavíčkujeme a nemusíme sterilovat. Místo hořčice k pečenému masu, ovaru.

2. KŘEN NA ZIMU:

300 g křenu, 2 dl převařené vody, 1 dl oleje, 1 lžíce cukru, 1 lžíce octa, 1 lžička soli. Křen nakrájíme na kolečka a umixujeme na kaši s vodou, octem, olejem. Osolíme, osladíme a plníme do skleniček od dětských přesnídávek.

1. KŘENOVÉ RIZOTO:

Na tuku zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme mraženou zeleninu (čínská směs apod.), podlijeme vývarem z kuřecí polévkové směsi a podusíme. Uvařené kuřecí maso nakrájíme, dáme na zeleninový základ a posypeme 1 lžičkou grilovacího koření. Propláchneme studenou vodou 2 hrnky rýže a přidáme k zelenině. Zalijeme 4 hrnky studené vody, promícháme a dusíme 25 minut. Do uvařeného rizota zamícháme 1-2 lžíce strouhaného křenu.