Okurek

 

15. NÁLEV NA OKURKY:

2,2 l vody, 0,7 l 8% octa, 200 g krupicového cukru, 15 kuliček pepře, 15 kuliček nového koření, hořčičné semínko, 3 lžíce soli. Nálev povaříme, vložíme okurky, cibuli, kopr, mrkev nakrájenou na kolečka a vaříme do zežloutnutí okurek. Horkou směs plníme do lahví, ihned uzavřeme a obrátíme dnem vzhůru. Po vychladnutí obrátíme uzávěrem nahoru.

14. NÁLEV NA OKURKY DIA:

4 l vody, 1 l 8% octa, 300 g pískového cukru, 150 g soli, 50 tabletek sacharinu. Povaříme vodu, ocet, cukr, sůl, přidáme sacharin a odstavíme. Do každé sklenice dáme 2 kuličky pepře, kousek bobkového listu, 1 nové koření, hřebíček, 1/2 lžičky hořčičných semínek, kopr, cibuli, mrkev, křen. Sterilujeme.

13. OKURKY V KÝBLU:

3 l vody, 3/4 l octa, 400 g krystalového cukru, 30 kuliček pepře, 30 kuliček nového koření, 2 Deka. Nakrájíme na kolečka mrkev, petržel, kousek celeru, cibuli, a 3 stroužky česneku. Na dno dáme kopr, naskládáme okurky a prokládáme až po okraj. Nálev vaříme 5 minut a ihned nalijeme na okurky. Zatížíme prkénkem a přikryjeme utěrkou. Po několika dnech můžeme konzumovat.

12. SLADKOKYSELÉ OKURKY OD MAMINKY:

Okurky nakladačky dáme do sklenice, přidáme kopr, kolečko mrkve, cibule, petržele, 1 kuličku nového koření, pepře, 1 hřebíček, vrchovatou lžičku soli, 2 lžíce krupicového cukru a 1 dl octa. Zbytek sklenice doplníme studenou vodou. Zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.

11. VÝBORNÝ NÁLEV NA OKURKY:

2 a čtvrt litru vody, 1/2 litru octa, 160 g krystalového cukru, 80 g soli, 5 bobkových listů, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček pepře, 5 hřebíčků, 1 lžíce hořčičného semínka, 13 tablet Sacharinu. Vše svaříme a použijeme jako nálev na okurky, zeleninu.

10. OKURKOVÝ SALÁT:

5 kg okurek salátovek, 250 g cibule, 70 g křenu. Okurky nastrouháme, prosolíme a necháme 3 hodiny odstát. Dáme do sklenic, prokládáme nakrájenou cibulí a křenem. Uvaříme nálev z 1,75 litru vody, 1/2 litru octa, 500 g krystalového cukru. Vychladlý nalijeme na okurkový salát. Sterilujeme 15 minut při teplotě 85 °C.

9. STERILOVANÝ OKURKOVÝ SALÁT:

2 a půl kg levných, přerostlých okurek i salátovek umyjeme a nastrouháme i se slupkou na hrubém struhadle. Posypeme hrstí soli, promícháme a necháme 5 hodin stát. Pak zalijeme 3/4 litrem teplé vody, promícháme a vodu slijeme do nádoby. Svaříme 1/4 litru octa, 250 g cukru, 50 g nastrouhaného křenu, 130 g nakrájené cibule. Smícháme s okapanými okurkami, promícháme a rozdělíme do skleniček ( asi 9-10 skleniček). Podle potřeby dolijeme na míru odloženou slanou vodou z okurek. Zavíčkujeme a sterilujeme 10 minut při 80°C.

8. VÝBORNÉ A RYCHLÉ OKURKY:

Na dno sklenic (obsah 0,7 litru) dáme snítky kopru, cibuli, mrkev a stroužek česneku. Klademe omyté okurky, prokládáme je cibulí a mrkví, nahoru dáme opět kopr a kousek křenu (nemusí být). Zalijeme 4 lžícemi octa, zasypeme 2 lžícemi krystalového cukru, 1 lžičkou Deka a zalijeme horkou vodou z vodovodu. Sterilujeme 15 minut při 85 °C.

7. ZNOJEMSKÉ OKURKY:

3 a půl litru vody, 1 litr octa, 500 g cukru, 150 g soli, 10 kuliček pepře a nového koření. Uvaříme nálev, kterým zaléváme okurky narovnané v lahvích, prokládáme je snítkami kopru, hořčičným semínkem, kolečky mrkve, křenu, feferonkou aj.

6. STERILOVANÉ OKURKY S DEKEM:

1 zavařovací sklenice (obsah 0,7 litru), 1 dl octa, 1 velká lžíce DEKA, 3 lžíce jemného krystalového cukru (nebo 4 tablety Spolarinu), koření (kuličky pepře, nového koření, hřebíček – podle chuti). Na dno sklenice dáme koření, narovnáme omyté okurky. Nalijeme ocet, nasypeme DEKO, cukr a vše dolijeme vodou do výše 1 cm pod úroveň víčka. Sterilujeme k bodu varu, pak snížíme teplotu na 80 °C a sterilujeme 15-20 minut.

5. OKURKOVÝ SALÁT:

5 kg okurek, 1 kg cibule, 1 Deko (nakládací prostředek), 1/2 litru octa, 500 g cukru. Omyté okurky i se slupkou nastrouháme, cibuli nakrájíme na tenká kolečka. Prosypeme suchým DEKEM, přidáme ocet a cukr. Necháme 24 hodin proležet. Plníme do sklenic, zavíčkujeme ale nesterilizujeme.

4. NAKLÁDANÉ OKURKY BEZ STERILIZACE:

5 kg okurek, kopr, cibule, mrkev. Nálev: 2 litry vody, 0,8 litru 8% octa, 200 g cukru, 3 lžíce soli, 15 kuliček pepře a nového koření, 1 lžíce hořčičných semínek. Nálev svaříme, vložíme okurky a ostatní přísady, krátce povaříme, naplníme do sklenic a ihned uzavřeme.

3. OKURKY LOUPANÉ S CIBULÍ:

500 g salátových okurek, 1 kg cibule. Okurky oloupeme, nakrájíme na kousky, dáme do mísy a promícháme s trochou soli. Necháme do druhého dne uležet. Promícháme s cibulí nakrájenou na nudličky, namačkáme do sklenic a zalijeme nálevem. Nálev:  Svaříme 1/2 litru octa, 1 1/4 litru vody, 50 g soli, 20 tablet umělého sladidla, 1 lžičku hořčičných semínek, 1 bobkový list, kopr, špetku tymiánu. Sterilujeme 15 minut při 80 °C.

2. OKURKOVÉ ZÁVITKY:

Z větších oloupaných okurek škrabkou na brambory naloupeme tenké plátky. Svineme, doprostřed vložíme rajče nebo kousek mrkve. Naskládáme do sklenic, prokládáme koprem, oloupaným česnekem, feferonkou. Půlměsíčky připravíme z oloupaných větších okurek, podélně nakrájených (jaderník vybereme lžičkou) a příčně nakrájených na silnější půlměsíčky. Rovněž při ukládání do sklenic prokládáme zeleninou. Zalijeme teplým procezeným nálevem. Svaříme 4 litry vody, 1 litr octa, 300 g pískového cukru, 150 g soli, 50 tablet sladidla, několik kuliček pepře, nového koření a bobkový list. Sterilujeme 20 minut při 85 °C.

1. ZNOJEMSKÉ RYCHLOKVAŠKY:

2 litry vody, 1 litr octa, 200 g soli, 70 tablet sacharinu, celý pepř, nové koření, hřebíček. Okurky naskládáme do 4 litrové sklenice, proložíme koprem a zalijeme horkým nálevem s kořením. Za 24 hodin můžeme konzumovat, chutnají jako znojemské okurky.