Kedlubna

 

5. KEDLUBNOVÉ ZELÍ:

Oloupané kedlubny nastrouháme na hrubším struhadle a krátce povaříme v osolené vodě (na 1 litr vody dáme 10 g soli). Cedníkem vyjmeme, necháme okapat a plníme do zahřátých sklenic. Zalijeme horkým nálevem z 1 litru vody, 2,5 dl 8% octa, 50 g krupicového cukru, 25 g soli. Zavíčkujeme a sterilujeme 20 minut při teplotě 90 °C.

4. KVAŠENÉ KEDLUBNOVÉ ZELÍ Z GIGANTU:

Oloupané kedlubny nastrouháme na struhadle. Po vrstvách pěchujeme do větší sklenice a každou vrstvu mírně osolíme a okmínujeme. Necháme v teple 14 dnů zkvasit (pozor, při kvašení stejně jako u normálního zelí, vytéká šťáva ze zelí) . Do zkvašeného zelí můžeme v misce přidat strouhanou mrkev nebo jablko a máme výborný salát.

3. KEDLUBNY A MRKEV VE SLANÉM NÁLEVU:

Stejné množství mrkve a kedlubnu nakrájíme na kostičky a podusíme s trochou soli skoro do měkka. Vychladlou směs dáme do láhví, zalijeme vývarem ze zeleniny. Sterilujeme 10 minut při 80 °C.

2. KEDLUBNOVÁ ČALAMÁDA:

3 velké kedlubny Gigant, 1,5 kg zelených paprik, 1 kg mrkve, 12 velkých cibulí. Kedlubny, mrkev i cibuli nastrouháme na hrubším struhadle. Papriky nakrájíme na proužky, vše společně promícháme. Ze 2 litrů vody, 1/2 litru octa, 35 g cukru a 1 Deka uvaříme nálev. Zeleninu pevně natlačíme do sklenic, zalijeme vlažným nálevem a sterilujeme 5 minut při 100 °C.

1. KEDLUBNY JAKO ZELÍ:

Oloupané kedlubny nastrouháme na hrubém struhadle, chvíli je povaříme v osolené vodě, scedíme a necháme okapat. Napěchujeme do skleniček a zalijeme nálevem (Deko, Nova). Sterilujeme 30 minut při 95 °C.