Jahody

 

9. JAHODOVÝ DŽEM:

1 kg jahod, 1 kg krupicového cukru. Jahody s cukrem dáme do hrnce, promícháme, přikryjeme a necháme 24 hodin stát. Druhý den zahříváme a jen lehce promícháme. Přidáme na špičku nože Petol. Od bodu varu vaříme 3 minuty. Necháme mírně vychladnout, plníme do skleniček , pro jistotu můžeme sterilovat.

8. JAHODOVÁ MARMELÁDA S BANÁNY:

500 g jahod, 500 g banánů, 1 lžička kyseliny citronové, 1 ovocný želírovací cukr. Ovoce rozmixujeme a smícháme s kyselinou a želírovacím cukrem. Přivedeme k varu, vaříme 3 minuty.

7. JAHODY V RUMU:

250 g jahod, 200 g krupicového cukru, 1 dl rumu. Čisté jahody vrstvíme do sklenic, prosypáváme cukrem a zalijeme rumem. Dobře uzavřeme a uskladníme v chladnu.

6. JAHODOVÁ MARMELÁDA:

Do hrnce dáme 750 g jahod, přilijeme šťávu z 1 citronu a nasypeme 1 kg cukru. Za stálého míchání vaříme, dokud se za vařečkou nedělá cestička. Ihned naléváme do nahřátých skleniček.

5. JAHODOVÝ KOMPOT:

Omyté a okapané jahody prosypeme krystalovým cukrem a necháme stát v lednici 24 hodin. Potom je zahřejeme k bodu varu, ale nevaříme. Horké plníme do sklenic a zaléváme vlastní šťávou. Sterilujeme 10 minut.

4. JAHODOVÝ DŽEM:

1 kg jahod, 400 g jemného krystalového cukru. Očištěné jahody dobře opereme, dáme do hrnce a zasypeme cukrem. Necháme 24 hodin stát, pak na mírném ohni vaříme 20-30 minut.
Horký džem plníme do skleniček, zavíčkujeme a uskladníme do tmavé, chladné místnosti.

3. JAHODOVÝ DŽEM S RYBÍZOVOU ŠŤÁVOU:

1 kg jahod, 1/4 litru prolisované rybízové šťávy, 750 g krystalového cukru. Polovinu jahod rozvaříme, aby pustily šťávu. Když změknou, přidáme rybízovou šťávu, zbytek jahod nakrájených na kousky a cukr. Opatrně svaříme, až směs zrosolovatí (kapka džemu na porcelánovém talířku se neroztéká) a naplníme do nahřátých skleniček.

2. JAHODY V RUMU:

250 g jahod, 200 g moučkového cukru, 1 dl rumu. Čisté jahody vrstvíme do sklenic, prosypáváme cukrem a zalijeme rumem. Dobře uzavřeme a uskladníme v chladu.

1. JAHODOVÁ ŠŤÁVA:

1 kg jahod, 20 g kyseliny citronové, 1 a půl litru vody. Do vody dáme čisté jahody a kyselinu citronovou.  Necháme 24 hodin vyluhovat. Pak přes plátýnko vymačkáme a do 1 litru jahodové šťávy dáme 1 kg pískového cukru. Povaříme 3 minuty a plníme do nahřátých sklenic.