Balkánský sýr a bryndza

 

4. BRYNZOVÉ KULIČKY:

250 g tuhé brynzy, 50 g másla, hrst sekané pažitky nebo jiných zelených bylinek (petržel, libeček, meduňka), sůl, pepř, sladká paprika. Brynzu utřeme s máslem a tvoříme kuličky. Množství rozdělíme na 3 díly. První obalíme ve sladké paprice, druhý v sekaných bylinkách a třetí v pepři.

3. BRYNZOVÉ HALUŠKY:

500 g mouky (polovina hladké a hrubé), 500 g syrových brambor, 1 vejce, 250 g brynzy, 200 g uzené slaniny. Z brambor, mouky, vajíčka připravíme těsto, které přes sítko s velkými otvory protlačíme do vroucí osolené vody. Vaříme až vyplavou na povrch, propláchneme. Do halušek vmícháme brynzu, posypeme vyškvařenou slaninou. Můžeme podávat s kyselým mlékem.

2. SALÁT S BALKÁNSKÝM SÝREM:

100 g Balkánského sýra, 1 menší čínské zelí, 2 natvrdo vařená vejce, 2 rajčata, 2 lžíce oleje, mletý pepř, sůl. Zelí nakrájíme na proužky, sýr, vejce a rajčata na kostičky. Polijeme olejem, osolíme, opepříme a lehce promícháme. Pokapeme citronovou šťávou a necháme v chladu odležet.

1. BALKÁNSKÝ PAPRIKOVÝ SALÁT:

6 paprik, 1 okurka, 2 rajčata, cibule, 1-2 stroužky česneku, 2 lžíce oleje, citronová šťáva (ocet), sůl. Papriky nakrájíme na nudličky, okurky a rajčata na kostky. Přidáme drobně nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek, olej a citronovou šťávu. Podle chuti osolíme a hustě posypeme rozdrobeným nebo nastrouhaným Balkánským sýrem.