Slané pečivo s pomazánkou, náplní

 

5. PLNĚNÉ SLANÉ KOŠÍČKY:

220 g hladké mouky, 150 g másla, 1 vejce, sůl. Mouku promneme s tukem a zaděláme rozšlehaným vejcem, osolíme. Vypracujeme těsto, necháme v chladu 30 minut odpočinout. Rozválíme a vykrajujeme formičkou na košíčky kolečka. Kolečka vtlačíme do formiček a pečeme v dobře vyhřáté troubě. Vychladlé košíčky plníme šunkovou nebo sýrovou pěnou.

4. SLANÝ BRAMBOROVÝ ZÁVIN:

500 g brambor, 150 g polohrubé mouky, 2 lžíce sádla, 1 vejce, sůl. Ještě teplé, uvařené, oloupané brambory na vále rozmačkáme válečkem. Přidáme mouku, sádlo, vejce, osolíme a zpracujeme těsto. Rozválíme na obdélník, potřeme masovou náplní. Pomeleme 200 g pečeného (vařeného) masa a osmahneme na 50 g nakrájené slaniny společně s 1 nakrájenou cibulí. Osolíme, opepříme, ochutíme 1 lžící rajského protlaku, vmícháme 2 vejce (maso můžeme nahradit salámem nebo uzeným masem, pak vynecháme rajský protlak) a na ohni mícháme do ztuhnutí vajec. Potřenou roládu svineme, položíme na vymazaný pekáč a ve vyhřáté troubě upečeme. Krájíme na řezy, podáváme s různými zeleninovými saláty.

3. JÁTROVÉ PAŠTIČKY:

Z vyváleného listového těsta vykrajujeme kolečka o průměru asi 7 cm. U poloviny koleček vykrojíme středová kolečka. Klademe na plech (i vykrojené středy koleček), potřeme rozšlehaným vejcem a v dobře vyhřáté troubě upečeme. Slepujeme bílkem vždy plné kolečko s vykrojeným kolečkem. Naplníme játrovým krémem. Utřeme do pěny 60 g změklého másla (rostlinného tuku) se 100 g taveného smetanového sýra. Postupně přidáme 200 g vidličkou rozetřené játrové paštiky a vše vyšleháme na hladký krém. Naplněné taštičky ozdobíme zelenou petrželkou nebo pažitkou a přiklopíme upečeným středovým kolečkem. Plníme také šunkovou náplní. Jemně nakrájenou šunku (šunkový salám) smícháme s majonézou. Naplněné taštičky stříkneme hvězdičkou z majonézy a ozdobíme sterilovaným hráškem nebo kaviárem. Jiná náplň je z jemného vlašského salátu, povrch posypeme sekaným vejcem.

2. KOLEČKA K VÍNU:

Z vyváleného listového těsta vykrajujeme kolečka, potřeme je rozšlehaným žloutkem a upečeme. Vychladlé zdobíme oblíbenou pomazánkou.

1. ATRAKTIVNÍ JEDNOHUBKY:

Upečeme malé trubičky z listového těsta a po vychladnutí je naplníme pěnovou nádivkou podle vlastní fantazie. Náplň musí být dostatečně ochucená. Šunková pěna: utřeme máslo, měkký tvaroh, šunku, sůl, pepř. Lososová pěna: utřeme máslo, měkký tvaroh, drcený losos, sůl, pepř. Pěna z Nivy: utřeme máslo, měkký tvaroh, strouhanou Nivu, sůl, pepř.