Slané pečivo se škvarky

 

4. ŠKVARKOVÉ VDOLKY:

500 g polohrubé mouky, 300 g nahrubo nakrájených škvarků, 1 vejce, 2 dl vlažného mléka, 15 g droždí, sůl. Droždí rozmícháme v mléce, nalijeme do mouky, přidáme škvarky, vejce. Vypracujeme těsto a necháme 45 minut kynout. Vyválíme na tloušťku 1 cm, vykrajujeme kolečka, klademe na plech, každé kolečko několikrát propíchneme. Upečeme.

3. ŠKVARKOVÉ PAGÁČKY:

300 g hladké mouky, 200 g mletých škvarků, 1 vejce, 20 g droždí, 7 lžic zakysané smetany, 3 lžíce bílého vína, sůl. Droždí rozmícháme v troše vlažné vody a nalijeme do důlku v mouce. Přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto. Necháme přikryté asi hodinu kynout. Rozválíme na obdélník, složíme jako dopisní obálku a necháme 15 minut odpočinout. Opakujeme ještě jednou, pak vyválíme na prst silnou placku a vykrajujeme kolečka. Klademe na vymazaný plech, nožem na každé kolečko uděláme 3 mělké zářezy, potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme do zlatova:

2. ŠKVARKOVÉ LOUPÁČKY:

250 g polohrubé mouky, asi 70 g škvarků, 1/2 menšího hrnku sádla, 1 žloutek, 25 g droždí, 1,7 dl vlažného mléka. V mléce necháme vzejít droždí a zaděláme společně s ostatními surovinami těsto. Necháme asi 30 minut v teple kynout. Vyválíme, nakrájíme na čtverce, každý kousek potřeme sádlem. Svineme do tvaru rohlíčku, klademe na vymazaný plech. Potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme kmínem a ve vyhřáté troubě upečeme.

1. PŘEKLÁDANÉ ŠKVARKOVÉ PAGÁČKY:

1 kg hladké mouky, 400 g mletých škvarků, 4 větší brambory, 1/2 litru mléka, 50 g droždí, 2 lžíce soli. Do mléka rozdrobíme droždí, přidáme trochu mouky a vymícháme kvásek. Nalijeme do důlku v mouce, osolíme, zaděláme těsto a necháme vykynout. Vyválíme plát asi 1,5 cm silný, posypeme škvarkami, na které nastrouháme oloupané uvařené brambory. Těsto přeložíme jako dopisní obálku. Po 30 minutách rozválíme a znovu přeložíme jako dopis (opakujeme ještě 3x). Vyválíme na tloušťku 5 mm a vykrajujeme malá kolečka, pagáčky. Potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme strouhaným sýrem a upečeme ve středně vyhřáté troubě do zlatova.