Majonézy

 

8. ZAKYSANKA:

Zakysanou smetanu smícháme s drobně nakrájenou červenou cibulí, sekanou bazalkou, pepřem a solí. Je to výborná náhrada za tatarskou omáčku.

7. MAJONÉZA Z POMAZÁNKOVÉHO MÁSLA:

3 lžíce pomazánkového másla, 2 lžíce bílého jogurtu, 2 lžíce horké vody, 1 lžička oleje, citronová šťáva, sůl. Máslo našleháme s jogurtem, horkou vodou a po kapkách přidáváme olej. Dochutíme citronovou šťávou a osolíme.

6. DOMÁCÍ MAJONÉZA:

2,5 dl sladké nebo kysané smetany, 30 50 g másla, 3 žloutky, 1 lžička Solamylu, trocha octa, špetka soli. Ve smetaně rozšleháme žloutky se Solamylem a ve vodní lázni mícháme do zhoustnutí. Odstavíme, vmícháme máslo a ochutíme octem a solí.

5. VAŘENÁ SMETANOVÁ MAJONÉZA:

1/8 litru smetany, 5 lžic zeleninového vývaru, 3 lžíce oleje, 3 lžíce octa, 2 žloutky, 1 lžička hladké mouky, sůl. Všechny suroviny smícháme a ve vodní lázni mícháme do zhoustnutí. Nesmí se vařit, srazila by se. Zahoustlou majonézu odstavíme a mícháme do vychladnutí. Můžeme dochutit i pikantní hořčicí. Množství stačí na 500 g bramborového salátu.

4. KOŘENĚNÁ MAJONÉZA:

1/4 litru netučného jogurtu, 1/2 litru oleje, 2 žloutky, 1 lžička hořčice, 2 lžičky bílého mletého pepře a soli. Utřeme nebo v mixéru vyšleháme ze žloutků, oleje a ostatních přísad základní majonézovou hmotu, kterou různě ochucujeme. Jemně nakrájíme sezonní zeleninu (mrkev, celer, salátová okurka, ředkve, čínské zelí aj.) a promícháme s majonézami. Papriková majonéza: Vmícháme 1 lžíci sladké mleté papriky, 1 lžíci chilli omáčky, 1 lžíci koňaku. Kari majonéza: Vmícháme 4 lžičky kari koření, 4 kapky worcesteru. Bylinková majonéza: Vmícháme nakrájenou cibulku, petrželku nebo pažitku. Podáváme s čerstvou zeleninou. Do ošatky dejte slané pečivo, tyčinky, banketky.

3. MAJONÉZA SE SARDELOVOU PASTOU:

4 žloutky uvařené na tvrdo, 50 g másla, 1/2 kávové lžičky hořčice, 1 lžíce husté smetany, citronová šťáva, sůl, pepř, sardelová pasta. V misce ušleháme čerstvé máslo do pěny, přidáme prolisované žloutky, hořčici, sardelovou pastu podle chuti, citronovou šťávu, sůl a pepř. Nakonec přikapeme hustou sladkou smetanu. Majonézu naplníme do pytlíku s hvězdičkovou trubičkou a zdobíme různé saláty.

2. MAJONÉZA BEZ VAJEC:

2 díly oleje, 1 díl mléka, 1 malá lžička hořčice, sůl, trocha cukru. Vše dáme do mixéru a šleháme do zhoustnutí. Podle potřeby si připravíme jakékoliv množství majonézy, ale vždy musí být poměr oleje a mléka dodržen (1:2).

1. SUPER ĎÁBELKA:

Do tatarské omáčky prolisujeme 4 stroužky česneku, 1 větší nakrájenou sladkokyselou okurku, 1 menší nakrájenou cibuli. Přidáme přiměřeně kečup, na špičku nože kari koření a promícháme.