Sirupy

 

10. CITRONOVÝ SIRUP:

12 citronů, 1 kg krupicového cukru, citronová kůra ze 4 citronů, 3/8 l vody. Ostrouháme kůru ze 4 citronů, svaříme vodu s cukrem, přidáme kůru a šťávu z 12 citronů. Vše necháme přejít varem, do láhví procedíme sítkem ještě horké a uzavřeme.

9. SIRUP Z ČERVENÉ ŘEPY:

1,5 kg červené řepy, 4 l vody, 50 g kyseliny citronové, 2 malinové nebo jahodové tresti. Syrovou oloupanou řepu nastrouháme a vaříme asi hodinu a přecedíme. Na 1 l tekutiny dáme 750 g krystalového cukru, přilijeme tresti a vmícháme kyselinu citronovou. Krátce povaříme, horké nalijeme do láhví a zavíčkujeme.

8. RYBÍZOVÁ ŠŤÁVA ZA STUDENA:

2,5 kg rybízu, 2,5 kg krystalového cukru, 1,5 litru vody, 50 g kyseliny citronové, 40 g Petolu. Rybíz opereme, zalijeme vodou s kyselinou citronovou a za občasného promíchání necháme 24 hodin uležet. Pak přecedíme přes plátěný sáček nebo hustou tkaninu. Přisypeme cukr s Petolem a mícháme tak dlouho, až se cukr rozpustí. Nalijeme do láhví, uzavřeme a skladujeme v suchu a temnu.

7. SIRUP Z ČERVENÉ ŘEPY:

1 a půl kg červené řepy, 3 kg krystalového cukru, 4 litry vody, 2 dl rumu, 50 g kyseliny citronové. Oloupanou a nakrájenou řepu vaříme asi 1 hodinu, scedíme, vymačkáme přes plátýnko, přidáme cukr (stačí 2,5 kg) a vaříme 15 minut. Přidáme rum, kyselinu citronovou a ještě 5 minut vaříme. Uzavřeme do sklenic, sterilujeme 15 minut při 80 °C.

6. BEZINKOVÝ SIRUP BEZ VAŘENÍ:

40 květů bezinek, 1 citron, 50 g kyseliny citronové, 2 a půl litru převařené studené vody. Čisté květy (bez hmyzu) vložíme do 5 litrové láhve, zalijeme vodou. Přidáme na plátky nakrájený citron, kyselinu citronovou a necháme 24 hodin vyluhovat. Přecedíme přes plátýnko, nasypeme 2 kg pískového cukru a mícháme do rozpuštění. Nalijeme do láhví vypláchnutých alkoholem.

5. CITRONOVÝ SIRUP:

Do 2 a půl litru vody nakrájíme na půlky 5 citronů (dobře omytých a bez pecek) a necháme 24 hodin stát. Pak citrony vymačkáme, přidáme 2 a čtvrt kg krystalového (pískového) cukru, 70 g kyseliny citronové a necháme přejít varem. Když směs chladne, přidáme 2 Pektoly. Plníme do čistých láhví s uzávěrem.

4. BEZINKOVÝ SIRUP:

250-300g omytého bezového květu zalijeme 1 litrem vody, přidáme oloupaný, na plátky nakrájený citron a povaříme asi 1/4 hodiny. Pak odstavíme a necháme v chladnu asi 1 den odstát.
Přecedíme přes plátýnko a květ ještě rukou vymačkáme. Přidáme 1 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Plníme za horka do malých skleniček a povážeme.

3. OVOCNÝ SIRUP:

2 a půl kg ovoce, 2 a půl litru převařené vody, 2 a půl kg jemného krystalového cukru, 1/2 balíčku kyseliny citronové. Nakrájené (rozmačkané) ovoce přelijeme převařenou vodou, přidáme kyselinu citronovou a necháme 24 hodin stát. Přecedíme, přidáme cukr. Když se cukr úplně rozpustí, nalijeme do láhví a neuzavřené sterilujeme 10 minut při 85 °C. Pak teprve zazátkujeme.

2. OVOCNÝ SIRUP:

Omyté a okapané ovoce rozmačkáme ve větším hrnci a zalijeme převařenou a vychladlou vodou. Na 1 kg ovoce 1 litr vody. Necháme 24 hodin stát v chladnu. Druhý den přecedíme přes gázu a na 1 litr šťávy dáme 1 kg cukru, zahřejeme, ale NEVAŘÍME. Přidáme trochu kyseliny sorbové. Ještě horké plníme do lahví, uzavřeme a pro jistotu po vychladnutí zalijeme okolí zátky voskem. Když se nevypije, vydrží do další sklizně.

1. DOMÁCÍ SIRUP:

2,5 l ovoce pomačkat, přidat 50 g kyseliny citronové a 1 l vody. Necháme louhovat 24 hodin. Přecedíme, vymačkáme, dáme 2 kg kryst. cukru, 1 Pektol nebo kys. sorbová. Rada: dělám ho bez pektolu a bez kys. sorbové a v lednici vydrží dlouho.