Likéry a punče

 

39. ANGLICKÁ TŘEŠŇOVICE:

1 kg třešní, 1 kg višní, 250 g krystalového cukru, 2 litry koňaku. Třešně a višně vypeckujeme, dáme do kameninové nádoby, přidáme roztlučené pecky a zalijeme koňakem. Dobře uzavřeme a necháme 6 týdnů stát. Přidáme cukr svařený s trochou vody a ještě týden necháme proležet. Přecedíme, stočíme do láhví, necháme odležet 3 měsíce.

38. NÁPOJ CORA:

1 kg rýže, 1,5 kg krupicového cukru, 1 kostka droždí, 1 citron, 10 hřebíčků. Do 5l sklenice dáme propláchnutou rýži, cukr, rozdrobené droždí, nakrájený citron, koření a zalijeme do plné sklenice převařenou, vychladlou vodou. Po dobu jednoho týdne, každý den promícháme. Necháme 28 dnů kvasit. Přecedíme přes plátýnko do láhví.

37. OVOCNÁ BOWLE:

2 litry bílého vína, 1/2 litru rumu, 1/4 litru studeného silného čaje, 1 nakrájený citron bez jader, 1 větší sklenice kompotovaných broskví, 1 větší sklenice višní (bez nálevu), cukr. Do 4 litrové láhve nalijeme víno, rum, čaj, přidáme citron, broskve, višně a osladíme podle chuti. Dobře promícháme a necháme do druhého dne ustát.

36. OŘECHOVKA:

500 g krupicového cukru, 1/2 litru čistého lihu, 10 nakrájených zelených ořechů, několik hřebíčků, 5 cm celé skořice. V 1 litru vody svaříme cukr, když vychladne, dolijeme lihem. Do láhve dáme ořechy, koření a zalijeme vychladlým cukerným nálevem, aby ořechy byly ponořeny. Necháme na teplém místě (nejlépe na slunci) několik měsíců vyluhovat.

35. SKOŘICOVKA:

200 g krupicového cukru, 3/4 litru čistého lihu, 1 vanilkový lusk, kus skořice, několik hřebíčků. V 1/3 litru vody svaříme cukr. Do čistého lihu naložíme vanilku, skořici, hřebíček a zalijeme vychladlým cukerným nálevem. Protřepeme a necháme na teplém místě asi 6 týdnů stát.

34. LIKÉR Z LIPOVÉHO KVĚTU:

500 g krupicového cukru, 1/2 litru čistého Iihu (nebo 1 litr vodky, režné), 3 větší hrsti lipového květu. V 1 litru vody svaříme cukr. Do čistého lihu naložíme lipový květ a necháme 2 týdny stát. Slijeme a odvar zředíme vychladlým cukerným nálevem. Necháme ještě několik týdnů uzrát, pak stáčíme do láhví.

33. DOMÁCÍ VIŠŇOVKA:

1 a půl kg višní, 600 g krystalového cukru, 1/2 litru čistého lihu, 1 vanilkový lusk, 5 g hřebíčku, 5 g skořice. V 1 litru vody svaříme cukr. Vaříme tak dlouho, až se odpaří většina vody a sirup se „táhne“ jako nit. Višně bez stopek nasypeme do velké láhve a zalijeme vychladlým cukerným roztokem. Přidáme koření, zalijeme lihem, zazátkujeme a postavíme na teplé místo.

32. PUNČ NA ZAHŘÁTÍ:

1 dl červeného vína, 1 dl čaje, 4 lžíce rumu, 4 lžíce citronového sirupu, 1 lžíce citronové šťávy, kousek skořice. V hrnečku svaříme víno se skořicí, přidáme citronový sirup, uvařený čaj. Přivedeme do varu, pak odstavíme a vmícháme citronovou šťávu. Horkou tekutinu nalijeme do zahřátých sklenic, dolijeme rumem.

31. OVOCNÝ LIKÉR:

1 litr bílého vína, 1/2 litru slivovice, 1 dl rumu, 400 g krystalového cukru, 2 vanilkové cukry. Do 3 litrové sklenice nakrájíme na plátky 1 dobře omytý pomeranč, 3 citrony. Zasypeme cukrem, vanilkovým cukrem. Zalijeme vínem, rumem a slivovicí. Necháme 2 týdny uležet, občas promícháme.

30. TURISTICKÝ VAJEČNÝ KOŇAK:

1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka, rum podle chuti, vanilkový cukr. Smícháme a podáváme.

29. PRAŽSKÝ PUNČ:

Dobře omytou kůru z 1 pomeranče a 1 citronu zalijeme rumem a necháme odstát. Svaříme asi 2 dl vody se 3 lžícemi cukru, dolijeme šťávou z pomerače a citronu a vaříme 4 minuty. Přidáme rum i s kůrou (rumu můžeme přidat podle chuti), uvedeme do varu a ihned horké podáváme.

28. VAJEČNÝ KOŇAK ZA STUDENA:

250 g moučkového cukru, 6 žloutků, 2 kondenzovaná neslazená mléka, 2 vanilkové cukry, 2,5 dl rumu. Vše utřeme a postupně přidáváme rum. Rumu může být i více, podle chuti a kapsy.

27. VÁNOČNÍ BOWLE:

3 pomeranče, 1 citron, 50 g rozinek, 200 g moučkového cukru, 1 litr bílého vína, 2 dl likéru Curacaa. Do velkého džbánu dáme na kolečka nakrájené oloupané pomeranče a citron. Přidáme rozinky, cukr, kůru z pomerančů a citronu. Zalijeme 1/2 litrem bílého vína a likérem. Přiklopíme a uložíme na 2 hodiny do chladna. Dolijeme zbytkem vína, poctivě rozmícháme, až se cukr rozpustí a necháme chladit. Těsně před podáváním zalijeme ještě 1 litrem bílého vína a láhví sodovky.

26. NOVOROČNÍ PUNČ:

3/4 litru slabého čaje, 3 pomeranče, 1 citron, 200 g pískového cukru, 2 hřebíčky, kousek celé skořice, 1/2 litru červeného přírodního vína, 2 dl rumu. Do hrnce nalijeme čaj, přidáme cukr, šťávu z citronu, z pomerančů a strouhanou kůru z 1/2 citronu, skořici, hřebíček a 5 minut povaříme. Přecedíme, přilijeme víno a zahřejeme až k varu, odstavíme. Dolijeme rumem a naléváme do nahřátých sklenic.

25. VAJEČNÝ LIKÉR:

1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka, 100 g moučkového cukru, 1/2 litru mléka, 4-6 žloutků, na špičku nože vanilkového pudinku. Ve vodní lázni rozmícháme a vaříme část mléka s cukrem i kondenzovaným mlékem. Ve zbytku mléka rozkvedláme žloutky, pudink, nalijeme do vařícího mléka, mícháme a necháme projít varem. Nádobu postavíme do studené vody, občas promícháme a do vychladlé směsi nalijeme 1/4 litru rumu nebo koňaku (neškodí trocha čistého lihu) a dobře promícháme.

24. VAJEČNÝ MEDOVÝ LIKÉR:

400 g tekutého medu, 3/4 litru mléka, 6 žloutků, 4 dl rumu nebo koňaku, 1 vanilkový lusk. Mléko svaříme s vanilkovým luskem, odstavíme. V horkém mléce rozpustíme med a zašleháme žloutky do vychladnutí směsi. Přilijeme alkohol, dobře promícháme a uskladníme v chladu.

23. SMETANOVÝ KOKOSOVÝ LIKÉR:

1 slazené kondenzované mléko, 1/4 l šlehačky, 1/4 l mléka, 6 žloutků, 125 g kokosové moučky, 1/4 1 rumu. Kokosovou moučku přelijeme vařícím mlékem, necháme přes noc stát. Ráno přecedíme, přilijeme šlehačku, slazené mléko, vmícháme žloutky. Ve vodní lázni šleháme do zhoustnutí. Do vychladlého krému zamícháme rum a nalijeme do sklenic.

22. KAKAOVÝ LIKÉR:

500 g moučkového cukru, 10 žloutků, 60 g kakaa, 1 a půl litru svařeného mléka, 0,5 l rumu nebo lacinějšího koňaku. Žloutky, cukr, kakao dobře vyšleháme, popř. třeme 20 minut. Poté přidáme vychlazené mléko a nakonec rum.

21. POMERANČOVÝ PUNČ:

5 dl pomerančové šťávy, 5 dl vody, 2 dl rumu (lepší je koňak), celá skořice, hřebíček. Do zahřátých sklenic nalijeme alkohol a zalijeme vodou svařenou s kořením. Dolijeme pomerančovou šťávou.

20. VÁNOČNÍ PUNČ Z BÍLÉHO VÍNA:

Jeden litr bílého vína, 250 g cukru, šťáva z 1 citronu, kousek celé skořice, 3-4 hřebíčky, 1 dl šumivého vína. Do vína přidáme cukr a necháme svařit. Když se začne tvořit pěna, přidáme kousky umyté citronové kůry, skořici, hřebíčky a necháme vřít. Přecedíme, přilijeme šumivé víno.

19. SILVESTROVSKÉ CINZÁNO:

1 a 3/4 litru bílého vína, 2 dl vodky, 750 g krystalového cukru, 2 pomeranče, 2 citrony. Do vína nasypeme cukr, na kolečka nakrájené dobře omyté citrony a pomeranče a necháme 4 dny vyluhovat. Pak přecedíme přes plátýnko, dolijeme vodkou a necháme vychladit.

18. VAJEČNÝ RUMOVÝ LIKÉR:

3 litry mléka, 8 vanilkových cukrů, 6 lžic moučkového cukru (podle chuti), 5 žloutků, 1 a půl dl rumu. Mléko svaříme s vanilkovým cukrem a necháme vychladit. Osladíme cukrem, vlijeme rum a vešleháme žloutky. Přecedíme přes plátýnko a nalijeme do lahví, necháme vychladit.

17. VAJEČNÝ KOŇAK Z LEDOVEK:

3 sáčky bonbonů „Ledovky“, 1 plechovka slazeného kondenzovaného mléka, rum podle chuti. V troše vody Ledovky rozvaříme, přidáme slazené kondenzované mléko a dobře rozmícháme. Přilijeme rum, společně prohřejeme. Dobře rozmíchaný koňak nalijeme do láhve a necháme vychladit.

16. SILVESTROVSKÝ KÁVOVÝ PUNČ:

1/4 litru silné černé kávy, 2 lžičky cukru, hvězdička badyánu, kousek celé skořice, pomerančová kůra, 1 dl brandy. Do uvařené kávy dáme cukr, koření a pomerančovou kůru. Zahřejeme k bodu varu a krátce povaříme. Vyjmeme koření, dolijeme alkoholema rozdělíme do sklenic. 

15. VÁNOČNÍ PUNČ:

1/4 l silného čaje, 1/4 l červeného vína, 1 dl rumu, 50 g rozinek, plátky citronu, celá skořice, cukr. Rozinky zalijeme rumem, necháme několik hodin uležet. Čaj s vínem, plátky citronu a skořicí zahřejeme k bodu varu (nesmí vařit). Do sklenic rozdělíme rozinky s rumem, zalijeme punčem a osladíme podle chuti.

14. KÁVOVÝ PUNČ:

1/4 l silné černé kávy, 1 dl brandy (koňaku), 2 lžičky cukru, 1 hvězdička badyánu, kousek skořice, pomerančová kůra. Kávu zahříváme s cukrem, badyánem, skořicí, dobře omytou kůrou z pomeranče až do varu. Odstavíme, dolijeme alkohol a rozdělíme do sklenic.

13. MALINOVÝ LIKÉR:

1 kg malin, 1 litr vodky, 1/2 litru vody, 500g cukru, 3 hřebíčky, kousek skořice. Maliny opereme, necháme okapat a dáme do sklenice. Přidáme skořici, hřebíček a zalijeme vodkou. Sklenici postavíme na teplé místo a necháme stát 1 a půl měsíce, občas zatřepeme. Svaříme cukr s vodou, maliny s vodkou přecedíme a ke šťávě přilijeme vychladlý cukerný roztok. Ještě jednou přecedíme a likér nalijeme do láhví. Zazátkujeme a uložíme v chladnu.

12. BEZINKOVÝ KÁVOVÝ LIKÉR:

2 litry kuliček černého bezu, 750 g krystalového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 rovné lžíce kávy, 1/2 litru rumu. Oprané kuličky zalijeme 1 litrem vody a vaříme doměkka, až se bezinky dají prolisovat. Nasypeme cukr, mícháme a vaříme 15 minut do rozpuštění cukru. Přidáme vanilkový cukr, kávu a necháme přejít varem. Po vychladnutí zamícháme rum, precedíme a slijeme do láhví i s „lógrem“.

11. DOMÁCÍ GRIOTKA:

Asi 2 kg višní prosypeme 500 g jemného krystalového cukru a zalijeme 1 l rumu. Naložíme do 3 litrové sklenice a necháme v chladu uležet 3 týdny. Procedíme a slijeme do láhví. Nebo višně necháme vyluhovat do vánoc a použijeme jako součást bowle.

10. KÁVOVÝ LIKÉR:

150 g kryst. cukru zalijeme 1/8 l vody a zvolna vaříme na sirup. Necháme vychladnout. 50 g ml. kávy přelijeme 1/4 l vroucí smetany, přikryjeme a necháme půl hodiny stát. Potom doplníme cukrovým sirupem, 3 dl vodky nebo jiného destilátu, promícháme, procedíme do lahví, uzavřeme a necháme týden odležet.

9. PUNČ:

Svaříme 0,5 l červeného vína, 0,5 l pomer. džusu, 4 hvězdičky badyánu, 2-3 celé skořice, cukr. Doplníme 1 čerstvým, dobře omytým, na plátky nakrájeným pomerančem.

8. VAJEČNÝ LIKÉR:

2 dl smetany nalijeme do hrnku, přidáme kousek rozlámané vanilky a vložíme do vodní lázně. 4 žloutky utřeme se 150 g písk. cukru a promícháme se 2 dl smetany. Přilijeme k horké smetaně a šleháme, až začne houstnout (nesmí vařit!) Dolijeme 3 dl rumu, procedíme do lahví, uzavřeme a necháme odležet.

7. KARAMELOVÝ LIKÉR:

150 g kryst. cukru pokropíme vodou a za stálého míchání upražíme na zlatavý karamel, stáhneme z ohně a opatrně přilijeme 1,5 dl mléka a rozvaříme. V 1,5 dl mléka rozmícháme 1 lžíci vanil.prášku, povaříme, zalijeme rozvařeným karamelem a necháme vychladnout. Potom přilijeme 1/4 l rumu nebo jiného destilátu, procedíme do lahví, uzavřeme a necháme několik dnů odležet.

6. ČOKOLÁDOVÝ LIKÉR:

150 g hořké čokolády rozlámeme do hrnku, přidáme 50 g písk. cukru a necháme ve vodní lázni změknout. Zředíme 3 dl mléka a povaříme, přikryjeme a necháme vychladnou. Přidáme 1/4 l rumu, procedíme do lahví a uzavřeme. Necháme několik dnů uležet.

5. KOKOSOVÝ LIKÉR:

3 dl smetany a 150 g cukru převaříme, přidáme 1 vanil. cukr, 200 g kokosové moučky, přikryjeme a necháme hodinu odstát. Doplníme 1/4 l rumu, procedíme do lahví, uzavřeme a necháme týden odležet.

4. DOMÁCÍ „BAILEYS“:

Uvaříme 2 plechovky Salka – 2 hodiny v uzavřené konzervě – necháme vychladnout. V 1/2 l mléka rozmícháme 1 pudink s mandlovou příchutí a uvaříme. Do mixéru dáme vychladlý pudink bez škraloupu, uvařené Salko a šleháme. Postupně přidáváme 1/2 l rumu, nalijeme do sklenic a necháme uležet.

3. PUNČ Z ČERVENÉHO VÍNA:

Do sklenice dáme 1 lžičku medu. 2 dl červ. vína svaříme s hřebíčkem a celou skořicí a nalijeme do sklenice. Vložíme plátek citronu a přilijeme 2 dl rumu.

2. VAJEČNÝ KOŇAK Z LEDOVEK:

V troše vody rozvaříme 3 balíčky Ledovek, přidáme 1 Salko a rozmícháme. Přidáme rum podle chuti.

1. VAJEČNÝ LIKÉR:

Ve vodní lázni vaříme 1/2 l mléka, 1 Salko, 100 g ml .cukru, 4-6 žloutků, na špičku nože vanilkového pudinku. Necháme projít varem, vychladíme a přidáme 1/4 l rumu.