Dorty s ořechy

 

13. VÁNOČNÍ BÍLKOVÝ DORT:

80 g hrubé mouky, 150 g krupicového cukru, 6 bílků, 50 g mletých piškotů, 120 g mletých ořechů, 50 g strouhané čokolády na vaření. Ušleháme tuhý sníh z bílků a cukru, opatrně vmícháme ostatní suroviny. Těsto dáme do vymazané, vysypané formy a upečeme. Vychladlé plníme a zdobíme.

12. OŘECHOVÝ DORT:

200 g polohrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 5 vajec, 100 g mletých ořechů, 10 lžic studené vody, 1/2 prášku do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, přidáme ořechy, mouku s práškem do pečiva, vodu a sníh z bílků. Upečeme, po vychladnutí plníme máslovým krémem.

11. ŠŤAVNATÝ DORT:

120 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 120 g mletých ořechů, 6 vajec, 1 lžička silné zrnkové kávy, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Utřeme žlouky s cukrem, i vanilkovým a kávou. Přidáváme mouku s práškem do pečiva, ořechy a ušlehaný sníh z bílků. Upečeme ve vymazané, vysypané dortové formě při 180 °C. Vychladlý dort rozkrojíme, jeden díl potřeme ořechovou náplní. Do 2,5 dl zakysané smetany vmícháme 120 g moučkového cukru a 120 g mletých ořechů. Na náplň rozložíme jahody nebo maliny, zakryjeme druhým dílem. Povrch dortu potřeme 1/2 l ušlehané šlehačky, ozdobíme ovocem a necháme v chladničce do druhého dne proležet.

10. DORT Z OVESNÝCH VLOČEK:

100 g ovesných vloček, 150 g moučkového cukru, 7 vajec, 50 g mletých ořechů. Z bílků ušleháme tuhý sníh, přidáme cukr, žloutky, mleté vločky a ořechy. Vylijeme do dortové formy – vymazané a vysypané. Upečený a vychladlý dort rozřízneme, potřeme rybízovou marmeládou smíchanou s 1 lžičkou rumu. Povrch potřeme kávovou nádivkou. Utřeme do pěny 100 g másla, 100 g moučkového cukru a 2 žloutky. Nakonec přidáme silnou kávu (smícháme 1 lžičku kávy a lžíci horké vody). Zdobíme šlehačkou.

9. OŘECHOVÝ DORTÍK:

180 g mletých ořechů, 180 g moučkového cukru, 6 vajec. Utřeme žloutky s cukrem, vmícháme ořechy a tuhý sníh z bílků, Těsto rozetřeme do vymazané, vysypané formy a upečeme. Potřeme pařížským krémem. Svaříme jednu šlehačku s 200 g čokolády na vaření, necháme vychladnout a potřeme vychladlý korpus. Dortík necháme v chladničce do druhého dne, před podáváním zdobíme šlehačkou.

8. RYCHLÝ OŘECHOVÝ DORT:

80 g polohrubé mouky, 100 g vlašských ořechů, 6 vajec, 1 lžíce jemně mleté kávy. Celá vejce našleháme s cukrem, přidáme mletou kávu, ořechy a lehce vmícháme mouku. Nalijeme do vymazané, vysypané formy a pečeme ve středně teplé troubě. Vychladlé těsto rozkrojíme, potřeme krémem a polijeme polevou.

7. LEHKÝ OŘECHOVÝ DORT:

80 g hladké mouky, 150 g krupicového cukru, 150 g másla, 4 vejce, 150 g čokolády, 50 g mletých ořechů, 4 lžíce vody. Do kastrůlku dáme nalámanou čokoládu, pokropíme vodou a zahříváme. Když se rozpustí, odstavíme, vmícháme máslo, žloutky, cukr, ořechy, mouku a několik minut mícháme. Opatrně vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto rozetřeme do máslem vymazané, vysypané dortové formy a pomalu pečeme. Vychladlý dort potřeme čokoládovou polevou, ozdobíme půlkami vlašských ořechů.

6. DORT SV. ŠTĚPÁNA:

1 lžíce polohrubé mouky, 4 lžíce jemně proseté strouhanky, 150 g moučkového cukru, 6 vajec, 4 lžíce rumu, 150 g mletých ořechů, citronová kůra a šťáva z 1 citronu, na špičku nože prášku do pečiva. Utřeme žloutky s cukrem, přidáme citronovou kůru i šťávu a strouhanku zvlhčenou rumem. Dobře promícháme a přidáme mouku, ořechy, prášek do pečiva a lehce vmícháme sníh z bílků. Pečeme ve vymazané a moukou vysypané dortové formě. Vychladlý dort polijeme rumovou polevou. Utřeme do husta 200 g moučkového cukru se 2 lžícemi rumu a 1 lžičkou citronové šťávy. Zdobíme pralinkami a šlehačkou.

5. LÁZEŇSKÝ PIŠKOTOVÝ DORT:

130 g polohrubé mouky, 90 g moučkového cukru, 3 vejce, 3 skořápky vody, 1 vanilkový cukr. Vyšleháme žloutky s cukrem, vanilkovým cukrem a vodou do pěny, vmícháme mouku střídavě s ušlehaným sněhem z bílků. Pečeme ve vymazané a vysypané formě. Po vychladnutí dort rozřízneme, potřeme meruňkovou zavařeninou (i jinou) a ořechovým krémem. Svaříme 150 g mletých ořechů s 2,5 dl mléka. Utřeme 150 g másla a 150 g moučkového cukru a vmícháme ořechovou směs. Zdobíme šlehačkou.

4. DORT TŘÍ CHUTÍ:

160 g hrubé mouky, 200 g moučkového cukru, 10 vajec. Do ušlehaného sněhu z bílků střídavě přidáváme cukr, žloutky. Vmícháme mouku a těsto rozdělíme na 3 díly. Do jednoho dáme lžíci prosetého kakaa, do druhého 100 g mletých ořechů. Upečeme každé těsto zvlášť ve vymazané a moukou vysypané formě. Vychladlé dortové placky spojujeme ořechovým krémem. Utřeme 250 g másla s 150 g moučkového cukru, 1 vanilkovým cukrem, 3 lžícemi rumu, přidáme 50 g mletých ořechů. Potřeme i povrch dortu a polijeme čokoládovou polevou.

3. OŘECHOVÝ DORT:

200 g hrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 5 vajec, 1 dl silné černé kávy, 100 g mletých ořechů, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva. Upečené těsto rozkrojíme a potřeme krémem. Ozdobíme podle vlastní fantazie. Uvaříme kaši ze 3 lžiček hrubé mouky, 50 g cukru, 2 žloutků, 2,5 dl bílé kávy, 1 vanilkového cukru. Utřeme 80 g cukru, 200 g másla, 3 lžíce rumu, 50 g mletých ořechů. Přimícháme studenou kaši a dobře utřeme.

2. JADRANSKÝ DORT:

60 g hladké mouky, 60 g moučkového cukru, 2 lžíce oleje, 3 vejce, 1 lžíce kakaa. Cukr utřeme se žloutky a olejem do pěny. Přidáme mouku prosetou s kakaem a vmícháme ušlehaný sníh. Upečeme ve vymazané a vysypané dortové formě. Vychladlý dort potřeme ořechovým krémem. Ve 2 dl mléka rozšleháme 100 g moučkového cukru, 20 g Solamylu a 1 žloutek. Povaříme do hustého krému a necháme vychladnout. Do vychladlého krému zašleháme 150 g změklého másla a 50 g strouhaných opražených ořechů. Před podáváním ozdobíme porce dortu šlehačkou.

1. SVATEBNÍ DORT:

250 g polohrubé mouky, 250 g krupicového cukru, 6 vajec, 200 g opražených mletých ořechů, 10 lžic studené vody, 1 vanilkový cukr, 1/2 prášku do pečiva (polovinu do těsta, polovinu do bílku na šlehání). V robotu třeme cukr, vanilkový cukr a žloutky do husté pěny. Pomalu přidáváme ořechy, mouku prosetou s částí prášku do pečiva a vymícháme. Ušleháme sníh z bílků se zbytkem prášku do pečiva a opatrně do těsta „zabalíme“. Těsto rozetřeme do tukem vymazané a hrubou moukou vysypané dortové formy a pečeme v předehřáté troubě. Asi 15 minut troubu neotvíráme, upečený zkoušíme špejlí, je-li dobře propečený. Plníme máslovým krémem. Uvaříme pudink z 1/2 litru mléka, 2 vanilkových pudinků, 200 g krupicového cukru, 4 vanilkových cukrů a necháme vychladnout. Ve šlehači do vychladlého pudinku zapracováváme 750 g másla a ke konci šlehání pomalu přiléváme 1 dl rumu.