Nákypy

5. PIŠKOTOVÝ NÁKYP S JABLKY:

200 g dětských piškotů, 100 g másla, 1 kg jablek, 100 g cukru, kousek celé skořice, 4 hřebíčky, citronová kůra i šťáva, špetka soli. Oloupaná jablka podusíme s cukrem, špetkou soli, citronovou kůrou i šťávou a kořením. Vyjmeme koření, vmícháme 1 lžičku vanilkového pudinku (Solamylu) a necháme vychladnout. Piškoty rozdrtíme na hrubší strouhanku a osmahneme na másle. Na dno formy nasypeme vrstvu piškotových drobečků a rozetřeme vychladlou jablečnou kaši. Vrstvy střídáme, končíme piškoty. Formu uzavřeme aIobalem a pečeme asi 50 minut. Vychladlý nákyp vyklopíme dnem vzhůru a podáváme s vanilkovou omáčkou (vanilkový pudink uvařený ve větším množství mléka).

4. TVAROHOVÝ NÁKYP S POHANKOU:

250 g tvarohu, 2 dl předem namočené pohanky, 1 lžíce cukru, 1 lžíce másla, 1 vejce, 2 dl mléka, špetka soli. V mléce uvaříme pohanku. Do prochladlé vmícháme tvaroh, vejce, cukr, máslo, lehce osolíme. Směs dáme do máslem vymazané a strouhankou vysypané zapékací misky nebo přímo do remosky a dozlatova upečeme. Podáváme s kompotovaným ovocem.

3. TVAROHOVÝ NÁKYP S KANDOVANÝM OVOCEM:

500 g tvarohu, 100 g krupicového cukru, 2 lžíce krupice, 3 lžíce másla, 4 vejce, 100 g kandovaného ovoce, 50 g rozinek, 50 g kandované pomerančové kůry, špetka soli. Tvaroh prolisujeme, přidáme žloutky, cukr, krupici, špetku soli, pomerančovu kůru, rozpuštěné máslo a dobře promícháme. Přidáme omyté rozinky, nakrájené kandované ovoce a tuhý sníh z bílků. Těsto dáme do mísy z varného skla vymazané máslem a vysypané cukrem. Vaříme ve vodní lázni do ztuhnutí. Nákyp podáváme horký a porce přeléváme ovocným sirupem. 

2. MRKVOVÝ NÁKYP:

4 žloutky utřeme se 160 g ml. cukru, přidáme 200 g jemně nastrouhané mrkve, 100 g ml. ořechů, 4 lžičky rumu, 80-100 g krupice a sníh z bílků. Nalijeme do vym a vys formy a pečeme 35-45 minut.

1. KRUPICOVÝ NÁKYP:

Utřeme 50 g másla, 2 žloutky, 2 lžíce cukru, přidáme 6 lžic krupice, malou lžičku prášku do peč. a sníh z bílků. Rozetřeme na vym + vys plech, pečeme 1/2 hod. Zalijeme 1/2 l mléka a dopečeme.