Vaše dorty a cukroví – V. část

Dorty a perníčky od Zuzanky:Posílám recept na mandlové brambůrky, jsou se sušeným mlékem – jemnější něž s krupičkou:

25 dkg ml. cukru, 15 dkg suš. mléka (polotučné), 3 kl mandlové tresti sladké, 1 bílek, 15 dkg másla
Jinak zůstává vše stejné, slepené piškoty namočit v rumu a obalit v marcipánu a v kakau s cukrem 3 x nastřihnout. Dát do košíčků.

Pražské koule:

Buflerova hmota: 50 g cukr krupice, 90 g hladká mouka, 10 g škrob kukuřičný (1 kl), 4 vajíčka. Cukr ušlehat s bílky. Žloutky smícháme v hrníčku se škrobem.Do sněhu zašleháme směs ze žloutků a opatrně vmícháme mouku. Hladkou trubičkou stříkáme do polokoulí na peč. papír. Pečeme při 170-180 °C v pootevřené troubě.
Máslový krém kakaový: 0,5 l mléka, 100 g cukru krupice, 2 x vanilkový pudink, vanilkový cukr, rum, máslo.
Cukerný rozvar: 136 g cukru krupice, 64 ml vody. Vodu s cukrem svaříme na 113,5°C ( nebo až půjdou na buflery přilepit arašídy )
Slepené, ztuhlé buflery máčíme v roztoku a obalujeme v sekaných arašídech ( asi 160 g ). Nakonec máčíme v čokoládové polevě.
Já je mám na fotce v bílé polevě, aby nebylo vše tmavé, ale v tmavé jsou chuťově lepší. Místo buflerů jdou použít také dětské piškoty, aspoň pasují k brambůrkám.

Jádrové rohlíčky:
200 g moučkového cukru, 200 g mletých vlašských ořechů, 60 g hrubé mouky, 2 vejce.
Vytvoříme těsto, necháme v chladu odpočinou, pak v rukách tvoříme valečky a dáváme na plech na peč. papír (já těsto trochu dohustím, vyválím plát a rohlíčky vykrajuji).  Pečeme v horké troubě, když se nafouknou ztlumíme a dosušíme (zprvu jsou tvrdé–změknou).
Po vychladnutý stříkáme karamelový krém (já dávám čokoládový s nutelou). Ztuhlé nejlépe studené máčíme v čokoládové polevě.
 
Recept na marcipán na potahování dortů:
na kytičky nechávám tužší, na potahování řidší – měkčí. Je ho potřeba POŘÁDNĚ propracovat, ale vyplatí se.

200 g sušeného mléka – prosít, 200 g moučkového cukru – prosít, 1 KL medu, 2 KL oleje, troška mandlové tresti, voda dle potřeby. Radší míň a přidávat. HODNĚ propracovat. Dělám si ho den předem. Je dobré ho po nějaké době zkontrolovat. Pokud „podezřele“ tuhne – přidat trochu vody a znovu pořádně propracovat. Jinak ztvrdne jak BETON!


Buflerova hmota :
3 bílky, 3 PL krup. cukru – šlehat, 3 žloutky smíchat s 1 Pl Solamylu. Přidat sníh a 4 PL hl. mouky. Nastříkáme hladkou špičkou, nebo lžičkou na pečící papír. Pečeme při 180 °C, dosušíme. Já jsem místo této hmoty použila obyčejné piškotové těsto, které  jsem zrovna pekla.
Krém – plášť špiček : 180 g vody, 3 PL Solamylu, 160 g cukr krupice, 20 g kakaa. Vše vaříme na hustou kaši 5 minut. Přidáme 260 g čokolády a 260 g 100%  tuku. Dala jsem jen trochu tuku a zbytek jsem zašlehala až do vychladlého  krému.
Na piškoty stříkat krém, pokuď nemáte originál špičku, tak stačí hladkou stříkat jakoby spirálku směrem nahoru až se vytvoří komín. Dáme ztuhnou do  mražáku. Naplníme koňakem a uzavřeme špičku rozetkou.Znovu dáme stuhnou. Pak  máčíme v čokoládové polevě. Chce to velké množství, aby se špička pěkně  ponořila. Nejlépe úzkou nádobku. Já jsem měla čokolády míň a podle toho to  taky vypadá. Jsou moc dobré, tak ať se zadaří.
Dorty od Jany:
Dorty od Vlaďky:


Perníčky od Líby:Dorty a cukroví od Lidušky: