Vaše dorty a cukroví - VI. část

Od Danči:      


LINECKÁ KOLEČKA:
56 DKG HL. MOUKY, 42 DKG HERY, 22 DKG MOUČ. CUKR, 4 ŽLOUTKY. JSOU KŘEHOUČKÉ – POCHOUTKA.


ŠTRÚDL:
45 DKG HL. MOUKY, 1 VEJCE, 25 DKG HERY, 2 LŽÍCE OCTA  A  9 LŽIC VODY A MÁME Z TOHO 3 ŠTRÚDLE NA PLECH. VŮBEC SE NELEPÍ, VÁLÍM PLACKY DO TENKA NA POMOUČENÉ UTĚRCE,KOMBINUJU JABLKA I S TVAROHEM, JAK KDO MÁ CHUŤ. DŮLEŽITÁ VĚC – JABLKA VŽDY NA PLÁTKY NIKDY NESTROUHÁM, PROTOŽE VYTEČE PLNO ŠŤÁVY OKOLO A POPRASKAJÍ NA VRCHU. POMAŠLUJI VEJCEM.JAK SE MAŘÍ MOJE PRÁCE

1.
2. 3.

Fotky s číslem 2, 3, a 9 jsou šlehačkové dorty. Korpus: 5 vajec, 200 g ml. cukr, 150 g Solamylu, prdopeč. Šlehám žloutky do pěny s cukrem, pak Solamyl, prdopeč a sníh. Na toto množství 3 šlehačky, kterými se promaže a nazdobí, prokládám ovocem.

4. 5.
6. 7.

Ostatní dorty dělám všechny stejně, jen je jinak nazdobím. Potřebujeme na 1 vejce 2 lžíce horké vody, 60 g pol. mouky a 60 g krystalu, prdopeč. Na jednu kulatou formu průměr 28 cm stačí 4 vejce. Žloutky šlehám s cukrem, přilívám vodu, pak mouku s prdopeč, sníh. Dávám i olej, ale neni třeba. Krémy zásadně z mouky, puding se sráží. Ze 35 g pol. mouky a 3 dc mléka uvařit kaši. Vyšlehat máslo s cukrem a po lžících přidat kaši, vše musí mít pokojovou teplotu.

8.
9. 10.
11. 12.
13. 14.
15.

Punčový řez – klasika korpus, co dělám dorty a nádivka: piškotové drobky, marmeláda, punč, rum, máslo – dělám podle oka, aby to šlo rozmazat.

16.17.
18.19.
20.21.
22.
Když se dělají dorty s odřezky jako ježek a fotbalové hřiště, zbydou odřezky a krémy. Můžeme je využít na další zákusky – obr.19 a 21.Koláče:
500 g hl. mouky, 250g tuk /půl máslo a půl 100% tuk,nebo stačí jen máslo/ 2 celá vejce, prdopeč, 40 g droždí, mléko na kvásek. Hned zadělat a tvarovat koláčky, nenechat kynout.


Od paní Marie:


 
18. 19.

Leknín:
Spodní a horní květ mají jiný tvar. Horní vytisknutý květ vložíme do formiček na košíčky a upečeme. Spodní květ polijeme bílou čokoládou, u horního květu namočíme konce v tmavé čokoládě. Oba květy slepíme krémem. Uvnitř horního květu je stříknutá krémová kytička a lístečky.

16. 17.

Květ se sunarkovými rohlíčky:
Spodní tmavá kytička z išelského (ilského) těsta slepená krémem, politá čokoládou. Nahoře přilepený rohlíček ze sunarkového těsta – (viz. níže) a přilepená sněhová kytička.

Dvojbarevný květ:
Spodní tmavá kytička je z išelského (ilského) těsta, horní kytička z lineckého těsta, ale každá má jiný tvar. Obě kytičky jsou slepeny krémem. Horní kytička je politá bílou čokoládou. Uprostřed je cukrářská kulička. Nakonec pocákáme tmavou čokoládou.

14. 15.

Lístečky s beruškami:
500 g hladké mouky, 200 g práškového cukru, 250 g tuku, 2 žloutky, 1 celé vejce, citronová kůra, vanilkový cukr. Zpracujeme těsto, necháme 1 hodinu odpočinout. Vyválíme plát a vytiskujeme formičkou lístečky. Pečené slepujeme krémem. Navrch přilepíme lístek z marcipánového těsta, jak se dělají lupínky na dort. Nakonec se přilepí beruška. Berušky kupuji.

Rumové dortíčky:
16 dkg másla, 20 dkg hladké mouky, 10 dkg mletých ořechů, 8 dkg cukru, citronová kůra, vanilkový cukr. Vypracujeme těsto, necháme 1 hodinu odpočinout, a potom vykrajujeme kolečka a upečeme. Krém: 25 dkg másla, 15 dkg cukru, 1-2 celá vejce, šleháme a přidáme rum. První kolečko natřeme krémem, druhé kolečko namočíme do rumu a slepíme krémem s třetím kolečkem. Dortíček se dokola potře krémem a obalí se mletými ořechy a poleje čokoládovou polevou.

Sunarkové cukroví:
15 dkg sunarky, 15 dkg cukru, 10 dkg másla, 1 bílek, trochu rumu, trochu kokosu. Uděláme těsto, ze kterého děláme bábovičky (formička je lis na citron z umělé hmoty). Hotové bábovičky přilepíme krémem na linecké kolečko.

12. 13.

Srdíčka:
50 dkg hladké mouky, 20 dkg cukru, 25 dkg másla, 2 žloutky, 1 celé vejce, citronová kůra, vanilka. Vypracujeme těsto a vytiskujeme srdíčka. Upečené slepíme krémem nebo marmeládou a polijeme čokoládou. Na polevu přilepíme srdícko z marcipánu do půlky stočené, malou růžičku a 3 lupínky. Použijeme jeden druh formičky.

Medové rohlíčky:
35 dkg hrubé mouky, 20 dkg cukru, 5 dkg tuku, 2 lžíce medu, 2 vejce, trochu kakaa a skořice, na špičku nože sody. Uděláme rohlíčky a pečeme v mírně vyhřáté troubě. Pečené slepujeme marmeládou. Konce namočíme v čokoládě.

Strojkové cukroví:
35 dkg hladké mouky, 10 dkg cukru, 1 žloutek, 25 dkg tuku, 10 dkg ořechů nebo kokosu. Zpracujeme těsto a strojkem děláme věnečky.

10. 11.

Pařížské rohlíky:
5 bílků, 40 dkg pískového cukru a trochu citronové šťávy ušleháme v páře. Přidáme 18 dkg jemně mletých ořechů a 5 dkg strouhanky. Sáčkem stříkáme rohlíčky na pečicí papír. Pomalu pečeme. Po upečení nastříkáme navrch rohlíčků kakaový krém a necháme ztuhnout. Nakonec máčíme rohlíčky v čokoládě.

8. 9.
6. 7.

Knížečky:
500 g hladké mouky, 200 g práškového cukru, 250 g másla, 2 žloutky, 1 celé vejce, citronová kůra, vanilkový cukr. Zpracujeme těsto a necháme 1 hodinu odpočinout. Vyválíme plát a vytiskujeme obdélníčky. Upečeme a slepíme máslovým krémem. Vršek polejeme bílou polevou a na ni přilepíme ozdoby. Zdobíme podle své fantazie, například kvítek ze sněhu, 2 holubičky nebo 2 srdíčka. Po zaschnutí namočíme jednu delší stranu do čokolády jako hřbet knížky.

5. 4.

Štafetky:
12 bílků a 26 dkg cukru šleháme do husta, přidáme 15 dkg hladké mouky a 10 dkg jemně mletých ořechů. Těsto rozetřeme na 3 pečičí papíry a pečeme ve středně vyhřátě troubě. Všechny 3 pláty promažeme kávovým krémem. Potom nakrájíme obdélníčky asi 3x5 cm. Konce obdélníčků máčíme v čokoládě.

2. 3.

Medové trubičky:
25 dkg hladké mouky, 10 dkg cukru, 10 dkg medu, 2 žloutky, 2 lžíce mléka. Uděláme těsto, které vyválíme na tenký plát. Vykrájíme kolečka, která pečeme na pečičím papíru. Teplá kolečka stáčíme přes vařečku na trubičky nebo na kornouty – kuželem.

1.

Košíčky:
500 g hladké mouky, 150 g cukru, 350 g tuku Hera, 120 g ořechů, 2 vejce, 2 žloutky, citronová kůra. Zpracujeme těsto a necháme 1 hodinu odpočinout. Těsto natlačíme do formiček košíčků a upečeme. Do košíčků dáme nugátovou náplň: ve vodní páře rozpustíme 1 skleničku Nugety, 2 čokolády na vaření, 1 balíček kandovaného ovoce, 1 balíček lískových oříšků nasekaných nadrobno. Na náplň přilepíme předem připravené ozdoby z marcipánového těsta: vytisklé okraje, ouško a kytičku s lupínky. Necháme vytuhnout.

Brambůrky:
50 dkg dětské krupice, 50 dkg práškového cukru, 20 dkg másla, 8 lžic vlažné vody, 1 celá sklenička  mandlové tresti. Z daných surovin uděláme těsto a necháme 24 hodin odpočinout v mikrotenovém sáčku. Mezi tím si promažeme dětské piškoty krémem a necháme ztuhnout. Odpočinuté těsto rozválíme na 5 mm silný plát a nakrájíme z něho čtverečky. Slepené piškoty namočíme do rumu a zabalíme do mandlového těsta.  Zabalené brambůrky obalíme v kakau a hotové vložíme do papírových košíčků.

Vyfouklé košíčky:
15 dkg ořechů, 10 dkg hladké mouky, 25 dkg cukru, 15 dkg másla, 1 lžička sody. Uděláme těsto, dáme do formiček a pečeme ve velmi mírné troubě.

Vyfouklé cukroví kakaové:
35 dkg hladké mouky, 35 dkg cukru, 30 dkg sádla, 2 lžíce kakaa. Těsto dáme do formiček a pečeme v mírné troubě.

Od Ivany E:  


Malinové řezy:
4 vejce, 1 hrnek cukru, 1 hrnek oleje, 1/2 hrnku vody, 2 a 1/2 hrnku polohrubé mouky a 1 prášek do pečiva. Utřít žloutky s cukrem, přidat vodu s olejem a mouku a práškem do pečiva, nakonec sníh z bílků (kdo je línější jako já tak šlehá vejce celá s cukrem a ostaní přidá postupně – nesrazí se to) je to dobré i s borůvkama, ale dá se použít i jiné ovoce.


¨
 

České broskvové tiramisu:
2x jogurt a 500 ml (nejlépe Hollandia), 2x 250 ml zakysané smetany, 4 balíčky vanilkového cukru,2x želatinový ztužovač za studena (Dr. Oetker), 200 ml mléka, velké balení cukrářských piškotů, 1 větší plechovka broskví, rum, granko, žlutá želatina, čokoládové ozdoby, může být i šlehačka.
Piškoty rozložíme na plech vedle sebe, scedíme broskvový kompot, vyjmeme 4 půlky broskví na ozdobu, ostatní nakrájíme. Část šťávy oddělíme na uvaření želetiny a do zbytku šťávy přidáme rum. Silně touto směsí polijeme piškoty. Připravíme si jogurtovou směs - v mléce rozmícháme želatinový ztužovač (píšou ve vodě dala jsem raději mléko) do zhoustého ztužovače přidáme jogurt a smetanu, vyšleháme a mírně osladíme vanilkovým cukrem, navrstvíme na připravené polité piškoty a uhladíme, dáváme další vrstvu piškotů. Já jsem neměla celé velké balení piškotů, ale jen 3 balíčky, tak jsem 2 balíčky rozložila dole, na horní vrstvu jsem dala zbytek namočených piškotů a mezi ně nasypala pokrájené broskve. Navršila jsem zbytek jogurtové směsi, uhladila posypala grankem ( u nás obyč. kakao nejde), naznačila porce. Uvařile ze šťávy a vody žlutou želetinu a před ozdobením v ní namočila plátky broství (těch 4 co jsem dala stranou) a ozdobila čokoládovou kytičkou (já jsem je koupila v Kauflandu, ale mají je i v Tescu nebo Globusu). Můžeme přidat trošku šlehačky a mátový lístek, já jsem to vezla vlakem tak jsem šlehačku neriskovala.
Jogurt lze nahradit zcela zakysanou nebo kysanou smetanou nebo naopak. Tento zákusek bude výborný v létě s čerstvým ovocem podle chuti. Přeji dobrou chuť.
Řezy Karamelka:   (zdroj: Mimibazar.cz)
6 vajec, 6 lžic cukru, 3 lžíce polohrubé mouky a 3 lžíce hladké mouky – ušlehat klasický piškot, upéct. Potřít pikantní marmeládou nejlépe rybízovou, poklást piškoty, polít karamelovým likérem a potřít krémem. Krém: 1 uvařené Salko (vařit cca 2 hodiny), 1 máslo a karamelový pudink z 400 ml mléka bez cukru. Konečná úprava je čokoládovou polevou a posypané karamelovými kuličkami.
Slaný dort:   (zdroj: Mimibazar.cz)
500 g hladké mouky, 290 ml mléka, 3/4 sáčku sušeného droždí (mám ráda to s vlašťovkou), 2 lžičky soli, 1 lžice oleje, 1 vejce a 1 lžička citronové šťávy.
Těsto nechám cca 1 hodinu kynout, potom se cca 1 hodinu peče na 180 stupňů. Rozkrojím na tři vrstvy jako dort a mažu pomazánkama, nejraději máme česnekovou, nivovou s česnekem a pikantní topinkovou s feferonkou. Dvě dám dovnitř a třetí navrch a zdobím tím co máme rádi. 

Rakvičky:
4 žloutky, 1 celé vejce, 300 g moučkového cukru. Šlehám v elektrickém šlehači alespoň 20 minut, mezitím si vymažu formičky 100% rozehřátým tukem. Formičky plním asi do 3/4 . Dáváme do vyhřáté trouby cca na 180 stupňů, hlídáme čas přesně 5 minut, potom zmírníme na 100 až 125 stupňů a dopékáme 20 až 25 minut. Nesmíme otvírat troubu. Za těch pět minut rakvičky nabydou až nad okraj formičky, to je to nejdůležitější. Potom už je dosoušíme, když rakvičku vyndáme musí být uvnitř díra a vnitřek suchý. Lze je dobře uskladnit a napéci dopředu. Tahle dávka se mi vejde na jeden plech, pokud budete mít jiné formičky, těstu nevadí, když čeká na upečení předchozího plechu.Čokoládoví ježci:
3 nastrouhané Tatranky, 3 lžíce cukr moučka, 2 lžíce rumu, 2 lžičky kyselé marmelády, 50 g piškotové drobky, 50 g nastrouhaného nugátu, 50 g strouhaných ořechů,  100 g másla, mandlové těsto, čokoládová poleva, čokoládové granulky. Vypracujeme těsto, rozdělíme na cca 30 ks a tvarujeme malé ježky, čumáčky potáhneme kolečkem mandlového těsta, zbytek tělíčka namočíme v čokoládové polevě a obalíme v čokoládových granulích čokoládou uděláme očička a čumáček, můžeme dozdobit marcipánovým ovocem.

Dorty a cukroví od Petry: